Menu Region

Rozprawa dotycząca Katynia za zamkniętymi drzwiami

Rozprawa dotycząca Katynia za zamkniętymi drzwiami

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Kolegium Wojskowe Sądu Najwyższego Rosji rozpatruje za zamkniętymi drzwiami zażalenie rosyjskich prawników, reprezentujących rodziny ofiar zbrodni katyńskiej. Adwokaci domagają się uchylenia postanowienia Głównej Prokuratury Wojskowej o umorzeniu śledztwa w sprawie mordu NKWD na polskich oficerach w Katyniu w 1940 roku.
Sędzia utajnił rozprawę i wyprosił z sali dziennikarzy. Uzasadnił to tajemnicą państwową związaną z uzasadnieniem decyzji prokuratury.

Adwokaci reprezentujący rodziny ofiar zbrodni katyńskiej - Anna Stawicka i Roman Karpiński, żądają oprócz uchylenia decyzji o umorzeniu śledztwa, formalnego uznania rodzin pomordowanych za poszkodowanych.

Pozwoliłoby to rodzinom na występowanie do sądu o pośmiertną rehabilitację krewnych. Kolegium Wojskowe Sądu Najwyższego w grudniu - na wniosek prokuratorów - dwukrotnie odraczało rozpatrzenia zażalenia prawników.

Adwokaci zapowiedzieli, ze jeśli Kolegium Wojskowe Sądu Najwyższego oddali ich zażalenie, to odwołają się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się