Menu Region

W tym roku wydamy na uposażenia posłów o pół miliona więcej

W tym roku wydamy na uposażenia posłów o pół miliona więcej

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
W tym roku budżet państwa wyda o pół miliona złotych więcej na uposażenia posłów niż w roku ubiegłym. Wzrosły także ryczałty na biura poselskie, miesięcznie o tysiąc złotych, co w skali roku i całego Sejmu daje 5 milionów złotych.
Szef biura prasowego Sejmu Krzysztof Luft tłumaczy, że wzrost uposażeń poselskich nie jest wynikiem decyzji posłów, ale efektem zmiany kwoty bazowej określanej co roku przez ministra finansów i umieszczanej w projekcie budżetu. Krzysztof Luft podkreślił, że roczny wskaźnik wynagrodzeń w sferze budżetowej wynosi średnio 3,9 procent.

Kwota bazowa jest mnożona przez wskaźniki ustalonie przez prezydenta, jest to więc wzrost uposażeń, który dotyczy wynagrodzeń wszystkich wyższych urzędników państwowych - podkreślił szef biura prasowego Sejmu.


Dodał, że wzrost wydatków na biura poselskie jest uchwalany przez posłów i zapisany w budżecie Kancelarii Sejmu. Jednak według dyrektora biura prasowego Sejmu, budżet izby nie zmienił się w porównaniu do zeszłego roku, jedynie jego większa część została przeznaczona na biura poselskie. Krzysztof Luft zwrócił także uwagę, że te wydatki od dłuższego czasu nie były waloryzowane.
Zgodnie z ustawą budżetową na rok 2009 podstawowe wynagrodzenie posłów wynosi niemal 10 tysięcy 300 złotych.

Tegoroczny budżet sejmu, wynosi 383 miliony złotych - tyle samo co w roku ubiegłym. Posłowie chcieli wzrostu budżetu Kancelarii Sejmu o 37 milionów złotych - nie uzyskali jednak zgody Senatu.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się