Sikorski ma szansę zostać szefem NATO

  Sikorski ma szansę zostać szefem NATO

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Polak na czele paktu północnoatlantyckiego nie spowoduje konfliktu z Rosją - pisze prof. Charles Kupchan, znawca problematyki międzynarodowej
  Z prof. Charlesem Kupchanem, znawcą problematyki międzynarodowej z Georgetown University, rozmawia Agaton Koziński

  Czy Radosław Sikorski ma szansę zostać sekretarzem generalnym NATO?
  Tak . Sikorski jest dobrze znany i ma dobrą opinię po obu stronach Atlantyku. Ma także doświadczenie, piastując różne stanowiska w polskim rządzie. Na jego korzyść działają także zmiany, jakie w ostatnich latach zaszły w samym NATO.

  Co ma Pan na myśli?
  Sojusz coraz mocniej koncentruje się na Europie Środkowej oraz na działaniach poza swymi granicami. Dlatego dobrze by się stało, gdyby przedstawiciel waszego regionu został szefem NATO.
  Nie znaczy to, oczywiście, że Sikorski ma już zwycięstwo w kieszeni. Ale na pewno zalicza się do wąskiego grona faworytów. Jego wybór stałby się ważnym symbolem zmian, jakie w ostatnich latach przeszedł sojusz.

  Nie obawia się Pan, że wybór kandydata z krajów dawnego bloku komunistycznego Rosja uzna za prowokację?
  Nie sądzę, by taki wybór Rosja uznała za afront. Obecne napięcie na linii NATO - Rosja ma więcej wspólnego z kwestiami politycznymi niż z faktem, kto jest szefem. Bez względu na to, kto zostanie nowym sekretarzem generalnym, takie kwestie jak tarcza antyrakietowa czy Gruzja będą przeszkadzały w unormowaniu normalnych stosunków. Kwestia, czy na czele sojuszu stanie Brytyjczyk, Kanadyjczyk czy Polak, jest w tej sytuacji drugorzędna.

  Czy nowy sekretarz generalny, który zostanie wybrany na kwietniowym szczycie sojuszu, jest w stanie dokonać kolejnego rozszerzenia NATO?
  Ta kwestia została na razie odłożona na bliżej nieokreśloną przeszłość. NATO będzie pomagać Ukrainie i Gruzji - ale oba te państwa nie mogą teraz liczyć na członkostwo.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo