Menu Region

Chciał zainwestować miliony, a teraz czuje się oszukany

Chciał zainwestować miliony, a teraz czuje się oszukany

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Bałtycki

R. Kiewlicz, P. Rydzyński

Prześlij Drukuj
Nowoczesne centrum biurowe, jakie miało stanąć na działce obok hali Olivia, prawdopodobnie nie powstanie. Wszystko przez jeden mały budynek i VAT, którego nie można odliczyć. Maciej Grabski, gdański biznesmen, współzałożyciel portalu Wirtualna Polska, chciał zbudować w Gdańsku wielkie centrum biurowe - Olivia Business Centre.
1/3

Zdaniem Macieja Grabskiego, władze Gdańska nie wywiązały się z umowy z nim

(© Przemek Świderski)

Na parterze miały się pojawić obiekty handlowe, obok miał też powstać hotel dla odwiedzających Gdańsk biznesmenów i akademik dla studentów pomorskich uczelni odbywających staże.

- Miasto w umowie zobowiązało nas do postawienia w ciągu trzech lat budynku o powierzchni biurowej 20 tys. m kw. Będzie to biurowiec najwyższej klasy A. Chcemy, aby swoje siedziby znalazły tam koncerny o światowej renomie - tłumaczył Grabski kilka miesięcy temu.

W ubiegłym roku Grabski zawarł z miastem umowę. W zamian za przekazanie mu działki o powierzchni 3,5 ha, wartej 54 mln złotych, pod nową inwestycję, miał on zbudować na rzecz miasta 221 mieszkań. Wywiązał się z tego 7 listopada 2008 r. Wydział Gospodarki Komunalnej otrzymał do dyspozycji 221 mieszkań na Oruni. Wszystko w ramach umowy z tzw. programu "Grunt za lokale" .

Biznesmen twierdzi, że z umowy nie wywiązało się jednak miasto. Pomimo że przekazał on mieszkania, do dzisiaj nie podpisano z nim umowy wieczystej dzierżawy działki .

Największym problemem jest mały dom, stojący na działce - według Grabskiego nie miało tam być żadnej zabudowy. Od terenu niezabudowanego Grabski może odliczyć podatek VAT, a od działki, na której stoi dom - nie.

- Z samego tylko podatku VAT, którego nie mogę odliczyć, straciłem już kilkanaście milionów złotych. Nie licząc pieniędzy wyłożonych na mieszkania oraz szkody, które poniosę w wyniku niezrealizowanej inwestycji przy Olivii - wylicza Grabski.
1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się