Menu Region

Lefebryści przepraszają za wypowiedzi jednego ze swoich...

Lefebryści przepraszają za wypowiedzi jednego ze swoich biskupów

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Lefebryści przepraszają za wypowiedzi jednego ze swoich biskupów, który neguje holokaust. W liście do Benedykta XVI przełożony Bractwa św. Piusa X zapewnia, że wspólnota nie podziela opinii biskupa Richarda Williamsona i informuje, że otrzymał on zakaz publicznych wypowiedzi.
List adresowany jest do papieża, a przeprosiny skierowane są zarówno do niego, jak i "do wszystkich ludzi dobrej woli". Przełożony wspólnoty lefebrystów, biskup Bernard Fellay, czuje się do nich zobowiązany, ponieważ, jak podkreśla, wypowiedź Williamsona okazała się brzemienna w "dramatyczne konsekwencje". Jak się przypuszcza, chodzi o to, że biskup negacjonista naraził na ostrą krytykę mediów Benedykta XVI.
Przełożony Richarda Williamsona zapewnia, że jego słowa "w żadnym razie nie odzwierciedlają stanowiska Bractwa". Informuje jednocześnie, że zakazał mu "publicznie wypowiadać się na tematy polityczne bądź historyczne".

Kwestia przekonań brytyjskiego hierarchy, który neguje zagładę Żydów podczas II wojny światowej, wypłynęła, gdy pojawiły się nieoficjalne informacje o możliwości zdjęcia przez Benedykta XVI ekskomuniki, nałożonej na czterech biskupów tradycjonalistów, wyświęconych bez zgody Jana Pawła II w 1988 roku. Gdy w sobotę Watykan potwierdził ich rehabilitację, środowiska żydowskie, a także media w wielu krajach, skrytykowały za to samego papieża.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się