Menu Region

Na co możesz liczyć, jeśli Twój pracodawca nie wypłaca...

Na co możesz liczyć, jeśli Twój pracodawca nie wypłaca pensji

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Paweł Patora

Prześlij Drukuj
Jeżeli masz pecha i nie dostajesz wynagrodzenia za pracę, bo Twój pracodawca stał się niewypłacalny, możesz liczyć na pieniądze z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Wypłaty z tego funduszu podlegają jednak ograniczeniom ustawowym. Nie zawsze zostają wypłacane wszystkie należności.
Jeśli pracodawca przez dłuższy czas nie wypłacał Ci wynagrodzenia za pracę, to z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) przysługuje Ci wypłata wynagrodzenia jedynie za trzy miesiące poprzedzające datę wystąpienia niewypłacalności pracodwacy, albo datę rozwiązania stosunku pracy. W tym drugim przypadku ważne jest, aby to rozwiązanie nastąpiło nie wcześniej niż 9 miesięcy przed wystąpieniem niewypłacalności pracodawcy.


Takie same są warunki pokrycia z FGŚP wynagrodzenia za czas choroby, wynagrodzenia za czas niezawinionego przez pracownika przestoju, zaległych składek na ubezpieczenia społeczne oraz dodatków wyrównawczych, które przysługują pracownikom przeniesionym na inne stanowisko pracy z powodu choroby zawodowej lub wypadku przy pracy.

W przapadku ustania stosunku pracy z niewypłacalnym pracodawcą można starać się o wypłatę z FGŚP także: ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, odprawy z tytułu utraty miejsca pracy lub odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia. Roszczenia o te wypłaty przysługują Ci wyłącznie wtedy, gdy rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło nie wcześniej niż 9 miesięcy przed wystąpieniem niewypłacalności pracodawcy.
1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się