Menu Region

Ile możesz dorobić, będąc na emeryturze lub rencie

Ile możesz dorobić, będąc na emeryturze lub rencie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Patrycja Wacławska

7Komentarzy Prześlij Drukuj
Aktywność zawodowa nie musi kończyć się wraz z przejściem na emeryturę lub rentę. Jeśli tylko nadarzy się możliwość dorobienia do świadczenia wypłacanego przez ZUS, a masz chęć i siły, by z niej skorzystać, zrób to.
Czytaj więcej o emeryturach w nowym Tygodniku 50+

W budżecie domowym przydadzą się przecież dodatkowe pieniądze. Choć brzmi to absurdalnie, prawo do podjęcia zatrudnienia mają nawet osoby, które korzystają z renty w związku z tym, że zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy.

Musisz pamiętać, że przepisy określają progi dochodowe, przekroczenie których skutkuje zmniejszeniem emerytury lub renty, albo nawet całkowitym zawieszeniem wypłat przez ZUS. Zanim więc zdecydujesz się podjąć pracę, upewnij się, że zyskując wynagrodzenie, nie stracisz dotychczasowego świadczenia.

Co kwartał ogłaszana jest wysokość przychodów powodujących zmniejszenie lub wstrzymanie wypłaty emerytur i rent. Jest ona ściśle uzależniona od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, które podaje GUS. Żeby bez trudu poruszać się po przepisach, trzeba znać bieżącą wysokość progów. Pierwszy z nich jest równy 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Od 1 grudnia 2008 roku do 28 lutego 2009 roku wynosi on 2078 zł. Drugi próg jest natomiast równy 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Od początku grudnia do końca lutego próg ten wynosi 3859,20 zł.
1 3 4 5 »
5

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Tusku pomoz rencistom!!!

+40 / -36

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ON3 (gość)  •

Gdzie sie schowac gdzie sie skruc hycle Tuska Niepelnosprawnym nie daja zyc!
Tusk idzie na wojne z Niepelnosprawnymi

NIENAWIDZE RZADU PO .Tusku zajmij sie Problemami osob niepelnosprawnych,ktorych w Polsce jest ok.6 mil.osob.W/w trzymani sa na nedznych rentach/70%jej nie posiada/wynoszacych od 500-do 700zl.Dawno temu jako mlody inz.uleglem wypadkowi,amputacja nogi,szpitale,rehabilitacja,protezowanie,a tu 3 dzieci,czynsz za mieszkanie do zaplacenia itp.W Niemczech rencista ma najnizsza rente 1500 euro,Anglik 1000 funtow a Polak j.w.Jednemu na 10-ciu udaje sie po zakupie odpowiedniej protezy wrucic na rynek pracy,mnie sie udalo.Kupuje proteze co 2 lata za kwote 8000zl,przy pomocy panstwa 1200zl,raz na 3 lata.Aby nas dyskryminowac i uprzykrzyc zycie Tusk utrzymuje limity dorabiania dla Amputantow/130%najnizszego uposazenia-jego przekroczenie zabranie renty/,a wiec skutecznie dyskryminuje niepelnosprawnych.Na dobra proteze nie da dorobic,zarobisz zabierze renty,nie zarobisz nie kupisz protezy,nie kupisz protezy zdychasz z glodu!!!To sa realne problemy,zyjesz,pracujesz,najezdza na Ciebie ruski TIR,ktorego kierowca zasnal i stajesz sie nagle dyskryminowanym smieciem dla Rzadu TUSKA,ZUS-stalinowskiego monopolisty itp.Zastanawiam sie co sie musi w Polsce stac aby przestano nas dyskryminowac?A gdyby jakis desperat odciol stope coroni Tuska lub Rostowskiego, albo urwal im kawalek reki czy nadal byliby sklonni nas przesladowac?W okresie przedswiatecznym modlimy sie do Bozi aby Alkaida podeslala nam kilka babek,abysmy mieli sie czym bronic przed barbarzynstwem rzadzacych. WKUR-ZONY na TUSKA » Donald/zadrwil z ON Zawiedziony

odpowiedzi (0)

skomentuj

Jak to wydrukować?

+61 / -66

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Czytelnik (gość)  •

Opcja drukowania umieszczona na tej stronie to jakieś nieporozumienie. Nie dość, że drukowane są tyciusieńkie czcionki to jeszcze możliwy jest wydruk tylko pierwszej strony. Wersja do wydruku nie powinna być łamana na 5 podstron.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Dorobić na emeryturze

+73 / -69

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

B.M. (gość)  •

Bardzo dziękuję za artykuł "Ile możesz dorobić, będąc na emeryturze lub rencie" jest fachowo napisany, wszystko zrozumiałam i wiem co załatwić. W ogóle ten dodatek dla osób po 50-tce to bardzo trafiona sprawa, kompetentnie w jednym miejscu.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Jak komentarz obok

+66 / -70

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Mich (gość)  •

Zgadza się manipulacja. Poza tym w normalnym cywilizowanym świecie taka złodziejska sytuacja uprawiana przez Państwo nie ma szans na istnienie. Czyż wypracowana przez cale życie korzyść majątkowa z odkładanych składek może być "ukradziona"? W naszym Państwie - tak. Dlatego przykład płynie z góry. I jak tu normalnie funkcjonować. Karze się ludzi, że na emeryturze dorabiają i wzbogacają PKB. Odechciewa się wszystkiego.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Manipulanci

+54 / -68

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

fulwia (gość)  •

naciskasz link: Jak dorobić do emerytury. Wyskakuje artykuł : Ile możesz dorobić, bedąc na emeryturze..
Moje zaufanie do was spadło - to nie pierwszy raz manipulujecie. I co z tego macie krótkowidze?

odpowiedzi (0)

skomentuj