Menu Region

Próchnica skłoniła RPO do szybkiej interwencji

Próchnica skłoniła RPO do szybkiej interwencji

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Joanna Ćwiek

1Komentarz Prześlij Drukuj
Po naszej publikacji, w której napisaliśmy, że aż 90 proc. polskich dzieci ma zepsute zęby, sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich.
- Próchnica to jeden z wyznaczników zdrowia społecznego. Skoro jest tak tragicznie, to muszę zareagować - mówi "Polsce" Janusz Kochanowski. W najbliższych dniach wystąpi do Ministerstwa Zdrowia z żądaniem naprawienia tej sytuacji.

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że w Polsce aż 88 proc. dzieci poniżej 12. roku życia i 98 proc. 18-latków ma próchnicę. Przeciętny Polak w wieku 35-44 lata nie ma już 10-11 zębów, a co setny 40-latek jest bezzębny.

Według dentystów epidemia próchnicy to skutek likwidacji w latach 90. szkolnych gabinetów stomatologicznych. Zgodnie z przepisami usługi dentystyczne NFZ refundował, gdy były dostępne dla wszystkich, a nie tylko dla uczniów. Dziś dzieci leczone są na identycznych zasadach jak dorośli. Problem jednak w tym, że trudno znaleźć stomatologa, który chciałby zająć się małym pacjentem. To się dla nich nie opłaca, bo fundusz płaci mniej, niż kosztuje leczenie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

próchnica

+2 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kawa68 (gość)  •

rodzic w dobie zabiegania o prace prace pracujący w większości od 8 lub 9 godziny do 17 a nawet do 19o na pewno nie pójdzie z dzieckiem do dentysty dopóki dzieciak nie zacznie płakać ,że go boli ząb , a niekiedy jest już za późno . Stomatolog takiego dzieciaka w wieku 7-13 lat bez obecności rodzica nie przyjmie, więc nie mówmy o profilaktyce tylko o leczeniu , a gabinety w szkołach na pewno nie wrócą , no chyba że nasz fundusz zdrowi pójdzie po rozum do głowy i w końcu zrozumie że w szkołach można prowadzić naprawdę dobrą i masową profilaktykę a lekarzom w szkołach należała by się godziwa zapłata

odpowiedzi (0)

skomentuj