Menu Region

Rząd wyda 30 mld mniej na szpitale, policję i drogi

Rząd wyda 30 mld mniej na szpitale, policję i drogi

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Tomasz Ł.Rożek

5Komentarzy Prześlij Drukuj
Nasilający się kryzys zmusił Ministerstwo Finansów do korekty tegorocznego budżetu. Wydatki mogą się zmniejszyć nawet o 30 miliardów - ustaliła "Polska".
Dzisiaj szefowie resortów dowiedzą się od ministra Jacka Rostowskiego, o ile mniej pieniędzy będą mieli do dyspozycji. W sumie może być to od kilkunastu do nawet 30 mld zł - ustalił dziennik "Polska". Wiemy już też, jakie pozycje w budżetach ministerstw pójdą pod nóż.Z powodu cięć ucierpimy wszyscy, bo mniej funduszy będzie m.in. na remonty przychodni i szkół, na patrole policji i drogi. Resort zdrowia straci od 200 do 300 mln zł planowanych w tym roku na budowę nowych szpitali. Policja nie dostanie 540 mln zł, które wydałaby m.in. na modernizację komisariatów oraz nagrody i ekwiwalenty dla funkcjonariuszy.

Dotkliwe cięcia czekają też i tak już borykający się z zaległymi płatnościami resort obrony. MON będzie musiało ograniczyć wydatki inwestycyjne o co najmniej 1,8 mld zł. To sporo, bo budżet inwestycyjny resortu miał sięgnąć 5,2 mld zł.

Bardzo prawdopodobne więc, że wojsko nie będzie budowało lotnisk i składów paliwowych. Nie kupi też nowoczesnych pojazdów. Z tego powodu na bruku może wylądować nawet 40 spośród 100 tys. pracowników przemysłu obronnego i firm budowlanych, które współpracują z armią.

Minister Rostowski chce uchronić przed cięciami tylko te ministerstwa, które w dużym stopniu będą wykorzystywały dotacje z Unii Europejskiej. Mają się one stać kołem zamachowym gospodarki na czas kryzysu. Dlatego bolesne oszczędności ominą resorty rozwoju regionalnego, rolnictwa czy nauki i szkolnictwa wyższego.

Ale i tu są wyjątki, bo np. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, podlegająca resortowi infrastruktury, która za unijne pieniądze buduje szosy, będzie musiała zaoszczędzić aż 5-6 mld z 32 mld zł przeznaczonych na inwestycje drogowe. To może oznaczać, że przerwać trzeba będzie prace nad projektami, które miały być realizowane po 2012 r. Ale drogi planowane na Euro 2012 powinny być gotowe - uspokajają eksperci.

Rząd od dzisiaj będzie liczył każdą złotówkę

Nieremontowane szpitale, przychodnie i szkoły, tysiące ludzi bez pracy, policjanci wykręcający żarówki w komisariatach i urzędnicy bez długopisów - takie mogą być skutki wielkiego programu oszczędnościowego. Cięcia w resortach przygotowuje minister finansów Jacek Rostowski. Szuka, bagatela, 30 mld zł.

Jak ustalił dziennik "Polska", w trakcie dzisiejszego posiedzenia rządu Rostowski ma zalecić szefom resortów cięcia w budżetach na kwotę co najmniej kilkunastu miliardów złotych. Nieoficjalnie mówi się nawet o 25-30 mld zł. O tyle zdaniem ekspertów mogą być bowiem w tym roku niższe wpływy z podatków osobistych oraz VAT i akcyzy.
1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

5

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

wyjscie z kryzysu

+8 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

rymera (gość)  •

Bedzie ciezko , ale innego wyjscia Polska nie ma.Ciecia ktore proponuje minister Rostowski sa moim zdaniem (nie zaglebiajac sie w detale) droga (bardzo bolesna) ktora dla Polski jest jedyna alternatywa .
"Program gospodarczy" PiS - zamyka sie w jednym zdaniu -zwiekszenia deficytu budzetowego , podajacego jako argument , ze "cala" Europa , Swiat to czyni , np USA ,Niemcy, Francja itd. Tylko wyzej wymienione kraje otrzymuja kredyty na warunkach o jakich Polska moze tylko mazyc , pozatym kraje te maja tak silna gospodarke , ze sa w stanie "krotko"terminowo te kredyty splacic.My niestety, a moze i dobrze ,ze nie.Oszczedzac , gdzie sie da to powinna byc dewiza na nastepne 12 miesiecy.Bedzie wieksze bezrobocie,bedziemy liczyc kazda zlotowke , bo niema innego wyjscia.Kali jest dla spoleczenstwa , a nie odwrotnie- Kali powinien byc dla spoleczenstwa rowniez wtedy gdy kryzys minie. Przy zwiekszaniu deficytu bedziemy miec go permamentnie - gdy juz wszyjscy zapomna ,ze byl.

odpowiedzi (0)

skomentuj

P.(...leni) O (szuści)

+10 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

BB (gość)  •

Post usunięty ze względu na złamanie regulaminu.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Sprawiedliwość?

+10 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kaktusnad?oni  •

Wszystkie resorty dostaną mniej pieniędzy.

Chciałbym usłyszeć o ile mniej pieniędzy będzie mieć kancelaria prezydenta, rząd, sejm i senat.
Kali zabrać innym, to dobrze.
Ale zabrać Kalemu, oj to bardzo źle.

I jeszcze jedno, ten Kali jest dla społeczeństwa, czy społeczeństwo dla Kalego?

odpowiedzi (0)

skomentuj

o już jest

+10 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

sowasp7 (gość)  •

o już jest więcej! a w tvn 24 trąbią o tym od rano, a tu na stronie dopiero teraz! chyba macie całą redakcje chorą!

odpowiedzi (0)

skomentuj

I to cały artykuł?

+7 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

sowasp7 (gość)  •

dość krótki ten artykuł,
chyba nie wrzucacie całych treści do netu tak jak robią inne gazety? Błąd! Nie chce mi się iść do kiosku po gazetę, chory jestem! A artykuł zapowiadał się ciekawie!!! :(

odpowiedzi (0)

skomentuj