Menu Region

Monika Libicka: Odcienie odwagi

Monika Libicka: Odcienie odwagi

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

dziennikarka działu opinie

Prześlij Drukuj
Okazuje się, że aksamitną rewolucję zrobili Czesi, mur berliński obalili berlińczycy, a w Polsce komunistów wypędził Wałęsa - denerwuje się senator Romaszewski, tłumacząc konieczność rozprawienia się z mitem przywódcy Solidarności.
Wbrew tym obawom myślę, że jednak wielu Polaków nie zapomniało ani o odwadze pana senatora, ani innych osób, które w czasach PRL-owskiej beznadziei otwarcie sprzeciwiały się systemowi.

Podobno poszukujemy prawdy o tamtych czasach, bo ona pozwoli nam zrozumieć, kto tak naprawdę zasługuje na nasz podziw, a kto na politowanie lub pogardę. Oczywiście wszyscy, którzy z mniejszą lub większą satysfakcją odsłaniają prawdziwą twarz byłego prezydenta, podkreślają, że to absolutnie jego osiągnięć nie umniejsza, że i tak pozostanie na zawsze symbolem i nikt mu zasług nie odbierze. Myślę, że niestety niektórym chodzi o to, by właśnie tak się stało.

To smutne, bo dzięki takim osobom jak Lech Wałęsa i Zbigniew Romaszewski czasy, gdy umundurowani bandyci mogli zgarnąć z ulicy niewinnego chłopaka i zamordować go na komisariacie, bezpowrotnie minęły.

Być może ludzie, którzy poznają tamte dni tylko z książek lub - co gorsza - esbeckich papierów, nie są w stanie zrozumieć, na czym polegała odwaga w tamtych latach.

Dziś o odwagę bardzo łatwo. Na przykład, by tropić czyjeś słabości. Można na ten temat wyprodukować 700-stronicowe dzieło oparte na dowodach poszlakowych, ułożonych i zinterpretowanych pod tezę, że Lech Wałęsa był płatnym donosicielem SB. I jedyne, czym się ryzykuje, to krytyka środowisk, które i tak się uważa za związane z układem albo za nieoświecone.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się