Menu Region

Książka o Wałęsie już od 16 czerwca

Książka o Wałęsie już od 16 czerwca

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Jarosław Zalesiński

Prześlij Drukuj
Według naszych nieoficjalnych informacji książka Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka o kontaktach Lecha Wałęsy z SB ukaże się 16 czerwca.
Miesięcznik "Focus Historia" pisze w ostatnim wydaniu, że jest wątpliwe, by Wałęsa był tajnym współpracownikiem w latach 70. "Focus" zamieścił pochodzący z 1974 r. dokument SB (patrz poniżej), który ma świadczyć na korzyść Wałęsy.

- To nic nie znaczy - oponuje Krzysztof Wyszkowski, któremu Lech Wałęsa wytoczył - wygraną w pierwszej instancji - sprawę o ochronę dóbr osobistych, gdy Wyszkowski publicznie zarzucił Wałęsie, że był tajnym współpracownikiem o pseudonimie Bolek. - Agenci byli często kontrolowani przez innych agentów.

Dla profesora Andrzeja Paczkowskiego, który w tym samym numerze "Focus Historia" komentuje artykuł, dokument - o ile jest autentyczny - pozwala na przypuszczenie, że Wałęsa po stosunkowo krótkim okresie współpracy z SB zaczął się z niej wycofywać. Jeden z recenzentów książki przygotowywanej do publikacji przez IPN, prof. Andrzej Zybertowicz, w niedawnym wywiadzie dla "Polski" stwierdził, że w sposób niepozostawiający wątpliwości udowadnia ona, iż Lech Wałęsa współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa w latach 1970-1976.

Również prezydent Lech Kaczyński nie ma wątpliwości. Wczoraj w programie "Dorota Gawryluk. Konfrontacje", w Polsacie, na pytanie Gawryluk, czy Wałęsa był "Bolkiem", Kaczyński odpowiedział: "Tak". Prezydent zapewnił, że książki IPN-u nie czytał, ale "swoje" o Wałęsie wie. - Nie jest to biografia wolna od słabości - stwierdził prezydent. Dodał, że Wałęsa jest legendą, ale społeczeństwu należy się prawda o obecnych autorytetach.

Sam Wałęsa zapowiedział, że wie, kim jest tajny współpracownik "Bolek", i to ujawni.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się