Menu Region

Białowieża i Mazury niech zachwycą świat

Białowieża i Mazury niech zachwycą świat

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Artur Grabarczyk

2Komentarze Prześlij Drukuj
Jeziora Mazurskie i Puszcza Białowieska znalazły się na liście kandydatów w światowym plebiscycie na 7 nowych cudów świata.
O jego wyniku zdecydują internauci, dlatego samorządy na Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu już się głowią, jak zmobilizować mieszkańców do głosowania. Politycy Platformy chcą, by do kampanii włączył się rząd.

Jest o co walczyć, bo wygrana gwarantuje ogromne zyski z turystyki. Przekonali się o tym zwycięzcy konkursu na 7 najpiękniejszych budowli świata. Dzięki plebiscytowi jordańską Petrę odwiedziło ponad 60 proc. turystów więcej, podniebne miasto Inków Machu Picchu - aż ponad 70 proc.

Mazury i Puszcza Białowieska konkurują jednak z takimi perłami przyrody jak wodospad Niagara, jezioro Bajkał, amazońska puszcza, Wielki Kanion, Kilimandżaro, Mount Everest, Mont Blanc czy wyspy Galapagos. I choć wyniki ogólnoświatowej zabawy zostaną podane dopiero w 2011 r., to kluczowe dla szans obu polskich cudów będą najbliższe miesiące.

Konkurs organizuje szwajcarska fundacja New 7 Wonders. Na początku stycznia uruchomiła stronę internetową www.new7wonders.com, na której można oddać głos. Wystarczy się zarejestrować i wybrać swoje typy spośród 261 nominowanych miejsc.

Głosowanie zostanie zamknięte już 7 lipca, a do następnej fazy przejdzie tylko 77 kandydatów z najwyższą liczbą głosów. Potem eksperci pod przewodnictwem byłego dyrektora UNESCO prof. Federico Mayor Zargozy'ego wytypują 21 najpiękniejszych miejsc. A od 21 lipca wśród nich internauci wybiorą 7 cudów.

Dziś spotkanie na temat konkursu organizuje marszałek woj. warmińsko-mazurskiego Jacek Protas. - Informację o plebiscycie chcemy umieścić na wszystkich portalach samorządowych w regionie, o banery z zachętą do głosowania poprosimy właścicieli prywatnych stron - mówi rzecznik marszałka Robert Szewczyk.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

głosowanie

+4 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

głosujcie na Puszczę Białowieską na www.bialowiezaforest.eu

odpowiedzi (0)

skomentuj

Cud natury

+5 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

tomek (gość)  •

Puszcza Białowieska - cudem natury
www.drzewa.puszcza-bialowieska.eu

odpowiedzi (0)

skomentuj