Menu Region

Szkoci obchodzą Robbie Burns Night

Szkoci obchodzą Robbie Burns Night

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Jak co roku Szkoci na całym świecie obchodzą nietypowe święto - noc narodowego poety Roberta Burnsa. W tym roku uroczystości są szczególnie huczne, gdyż właśnie przypada 250. rocznica jego urodzin.
Tej nocy szerokim strumieniem płynie szkocka whisky, którą patrioci podlewają niestrawną dla innych narodów szkocką kaszankę - haggis. Wszystko to przy ogłuszającym akompaniamencie kobz i entuzjastycznych deklamacjach sprośnych wierszy wieszcza.

Robert Burns pozostawił po sobie nie tylko patriotyczne ballady, ale i tom wierszy, które biją na głowę 13. księgę "Pana Tadeusza". Poeta za życia biedował i grzmiał na bogactwo innych, ale dziś jego kult przynosi szkockiej gospodarce 200 milionów funtów rocznie. Ostatnio wybitny szkocki historyk, Michael Fry określił poetę jako "pijaka, mizoginistę i rozpustnego rasistę", ale nie zraził tym jego wielbicieli, którzy w oparach whisky obchodzą noc Burnsa już od 1801 roku.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się