Menu Region

Jakub Mielnik: Polacy gazem zjednoczeni

Jakub Mielnik: Polacy gazem zjednoczeni

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

dziennikarz działu kraj

1Komentarz Prześlij Drukuj
Rzadko zdarza się w naszej polityce taka konsekwencja jak w przypadku bezpieczeństwa energetycznego. Zazwyczaj kolejne ekipy rządzące z upodobaniem godnym lepszej sprawy wyrzucają do kosza najlepsze nawet pomysły poprzedników.
Zamiast kontynuacji, która cechuje rządzących w dojrzałych demokracjach, mamy jałowe bicie piany, publikowanie białych ksiąg błędów poprzedników i wymyślanie koła tam, gdzie powinny działać zaawansowane mechanizmy.

Tym chlubniejszy wyjątek tworzą skłócone przecież na śmierć i życie ekipy PiS i PO, które w sprawie kluczowej dla bezpieczeństwa państwa potrafiły jednak wznieść się ponad codzienną wymianę kopniaków. Platforma bez szemrania przejęła od braci Kaczyńskich koncepcję budowy bezpieczeństwa energetycznego Polski. Polska dyplomacja nie porzuciła wypracowanych przez premierów Marcinkiewicza i Kaczyńskiego pomysłów na uczynienie z energetyki filaru wspólnej polityki Unii Europejskiej.
Owszem, sprawa, która za PiS była odmieniana przez wszystkie przypadki przez rząd, a zwłaszcza prezydenta Kaczyńskiego krążącego między Kaukazem i Kijowem, lekko spowolniła od czasu nominacji Donalda Tuska.

To był jednak bardziej wynik chłodnej kalkulacji polskich władz, które wyczuwały, że na tę koncepcję nie ma w Unii koniunktury, niż świadomego sabotażu pomysłów poprzedników. Jak tylko kryzys gazowy stworzył nowe możliwości, polska dyplomacja wykorzystała szansę. Nie obyło się oczywiście bez upomnień ze strony opozycji, ale tak czy inaczej wrażenie jest budujące: oto Warszawa ma dobry pomysł dla całej Unii i forsuje go niezależnie od zmieniających się opcji politycznych. Minister Sikorski będzie dziś w Brukseli przekonywać Unię do poparcia koncepcji, która jest sztandarowym projektem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Cudów nie zdziała, ale dla naszego zdziczałego życia politycznego to znacząca jakościowa zmiana.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Gazgaga

+5 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Gumba (gość)  •

Polacy gazem zagazowani.

odpowiedzi (0)

skomentuj