Menu Region

Słynny francuski statek stanął na Polach Elizejskich

Słynny francuski statek stanął na Polach Elizejskich

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Na paryskich Polach Elizejskich umieszczono fragment słynnego pasażerskiego statku liniowego "France". To preludium do wielkiej aukcji pamiątek z tego legendarnego dla Francuzów liniowca.
Przedsięwzięcie reklamowane jest hasłem "Najpiękniejszy statek naszego globu na najpiękniejszej alei świata". W sumie na aukcję 4 lutego, trafi ponad czterysta pięćdziesiąt przedmiotów. Fragment rufy statku, ważący cztery tony wyceniono na 80 do 100 tysięcy euro. Bogato inkrustowana komoda z luksusowej kabiny - apartamentu wyceniana jest na 5 tysięcy euro. Pod młotek trafiły także barierki ze schodów pierwszej klasy fantazyjnie udekorowane motywami geometrycznymi, plakaty, dywany, emaliowane plakietki z napisem informującym, że statek należał do Generalnej Kompanii Transatlantyckiej.


"France" opuścił doki w Saint-Nazaire w 1960 roku. Jego ojcem chrzestnym był generał Charles de Gaulle, który zakończył swoje przemówienie podwójnym okrzykiem "Niech żyje Francja" - jeden odnosił się do statku, drugi do ojczyzny generała.

W czasie 377 podróży transatlantyckich "France" przewiózł prawie 600 tysięcy pasażerów. Pod banderą francuską przestał pływać w 1974 roku. Kupiony przez saudyjskiego miliardera, następnie odsprzedany Norwegom, został ostatecznie pocięty na złom w Indiach. Wartość złomu oceniono na 12 milionów euro, niektóre części trafią na aukcję.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się