Menu Region

Polski hydraulik odetkał Francję. Od 1 lipca każdy może...

Polski hydraulik odetkał Francję. Od 1 lipca każdy może pracować nad Loarą

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska
Prześlij Drukuj
Ogłosił to wczoraj kilka minut po przylocie do Warszawy prezydent Francji Nikolas Sarkozy.
Do tej pory we Francji mogli pracować tylko niektórzy, bo francuski rząd zapowiadał utrzymanie ograniczeń w dostępie do swojego rynku dla Polaków do maja 2009 r. Powoli zmieniał jednak swoje stanowisko. Najpierw pozwolenia na pracę nie musieli mieć przedstawiciele 61 zawodów. Potem listę rozszerzono o kolejne 40, by pół roku temu dodać do niej następne 150 zawodów. Teraz pozwoleń nie będzie.

Gdzie szukać zajęcia? - Pracę najłatwiej znaleźć w branży budowlanej, gastronomii i turystyce oraz w charakterze opiekunki czy pomocy domowej - mówi Agnieszka Czupryniak z polskiej ambasady w Paryżu. Sporo pracy jest też przy winobraniu - rząd francuski szacuje, że w sezonie w winnicach pracuje 30 tys. obcokrajowców.

Za godzinę pracy nad Loarą można dostać minimalnie 8,63 euro za godzinę, czyli 1308,88 euro miesięcznie. Wykwalifikowany budowlaniec może zarobić w miesiącu ok. 1,8 tys. euro, dwujęzyczna opiekunka do dziecka może liczyć na 2,2 tys. euro. Praca na zlecenie w barze to 9 euro za godzinę, a ?na czarno" w winnicy 5 euro.

Przeliczając euro na złotówki łatwo zauważyć, że nawet przy minimalnej pensji można zarobić ponad 4,5 tys. Pieniądze kuszą, ale trzeba mieć świadomość, że niewiele z tego uda się zaoszczędzić.
- Utrzymanie we Francji jest bardzo drogie. Samo wynajęcie dwupokojowego mieszkania w Paryżu to wydatek ok. 800 euro - przestrzega Czupryniak.

Zdaniem specjalistów Polacy nie ruszą masowo do Francji. - W Polsce jest coraz mniej osób, które chciałyby pracować za granicą. A jeśli już ktoś się zdecyduje na saksy, to wybierze raczej Wielką Brytanię czy Niemcy, bo tam można więcej zarobić - mówi dr Izabela Grabowska-Lusińska z Ośrodka Badań nad Migracjami UW.

Obecnie we Francji pracuje 90 tys. Polaków.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się