Menu Region

Eksperci: Światu grozi niedobór wody

Eksperci: Światu grozi niedobór wody

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Leo Lewis "The Times"

Prześlij Drukuj
Przybywa lawinowo ludzi na świecie, odżywiamy się inaczej niż kilkanaście lat temu, zużywamy też coraz więcej wody. To wszystko może już wkrótce doprowadzić do zakończenia epoki taniej H2O.
Doroczny raport Pacific Institute w Kalifornii potwierdza istnienie problemu określanego przez ekologów jako: "szczyt zużycia wody". Termin ten - podobnie jak określenie: "szczyt wydobycia ropy" - oznacza, że świat dotarł już do naturalnej granicy złóż, uważanych do niedawna za niewyczerpane.
Zdaniem Petera Gleicka, dyrektora Pacific Institute, światu grozi całkowite wyczerpanie odnawialnych zapasów wody.

Gleick przypomina, że ludzie - m.in. poprzez rolnictwo, przemysł - zużywają około połowy odnawialnych i dostępnych zapasów słodkiej wody na świecie. Tymczasem miliardy osób nie mają dostępu do bieżącej wody.

Eksperci uważają, że opanowanie kryzysu będzie możliwe dopiero wtedy, gdy konsumenci uświadomią sobie skalę marnotrawstwa H20. Z raportu Pacific Institute i organizacji Water Footprint Network wynika, że wyprodukowanie szklanki soku pomarańczowego pochłania 850 litrów wody, a do wytworzenia kilograma mikroczipów - co wymaga nieustannego mycia, by usunąć środki chemiczne - zużywa się aż 16 tys. litrów wody. Jeden hamburger pochłania około 2,4 tys. litrów wody.

Woda wraca do ekosystemu, ale nie zawsze tam, gdzie można ją wykorzystać. Poza tym jej jakość pozostawia wiele do życzenia. Są obawy, że wkrótce woda będzie powodem agresji, a nawet wojen.
- Woda jest niezbędna do życia. Jej dostępność i jakość to fundament istnienia społeczeństw, zwłaszcza w odniesieniu do rolnictwa i zdrowia. Są na świecie miejsca - jak Afryka Zachodnia, dorzecza Gangesu i Brahmaputry w Nepalu, Bangladesz, Indie czy Peru za dziesięć lat - gdzie zmiany w systemach rzecznych grożą wybuchem poważnych konfliktów - uważa Dan Smith, sekretarz generalny międzynarodowej organizacji pokojowej International Alert. - Mądre zarządzanie zasobami wody to jedna z ważniejszych strategii pokojowych.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się