Wiemy jak sprawić, by w szkole było mniej przemocy

  Wiemy jak sprawić, by w szkole było mniej przemocy

  Alicja Bobrowicz

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  To efekt zakończonej wczoraj drugiej edycji kampanii społecznej dziennika "Polska" i Fundacji Grupy TP.
  Do naszej akcji włączyło się pięć tysięcy szkół, w których rodzice, uczniowie i nauczyciele wspólnie działają przeciwko szkolnej agresji. To o 60 proc. placówek więcej niż w pierwszej edycji kampanii. Tym razem przeszkoliliśmy 1,6 tys. nauczycieli i pedagogów z metod przeciwdziałania przemocy. Przekazaliśmy 400 tys. zł na granty dla szkół, gdzie przygotowano najciekawsze zajęcia, które pomogły w walce z agresją.

  Do współpracy udało się namówić 52 samorządy z całego kraju; łącznie przekazały one szkołom milion złotych na kursy z mediacji rówieśniczych. Młodzież dowiedziała się, jak rozwiązywać konflikty bez agresji. Eksperci z rady programowej "Szkoły bez przemocy" zostali zaproszeni przez premiera Donalda Tuska do udziału w pracach nad rządowym programem "Bezpieczna i przyjazna szkoła".

  - Cieszy mnie, że kończymy ten rok w tak licznym gronie szkół, które razem z nami przez cały ten czas działały wspólnie przeciw przemocy - mówi Dorota Stanek, prezes wydawnictwa Polskapresse. - Wierzę, że trzecia edycja programu, którą rozpoczniemy po wakacjach, poszerzy krąg współpracujących z nami szkół i kolejne z nich będą mogły mówić, że są szkołami bez przemocy - dodaje.

  Dzięki naszej akcji placówki wprowadziły autorskie projekty walki z przemocą. Najlepsze dostały pieniądze na ich realizację. Gimnazjum im. Jana Pawła II z Godowej na Podkarpaciu postawiło np. na układanie pozytywnych rymów do hiphopowych melodii, a Szkoła Podstawowa nr 3 w Bolesławcu stworzyła własny kodeks dobrych zachowań. W niektórych szkołach uczniowie podpisują z wychowawcami kontrakty, w których zobowiązują się, że nie będą przeklinać, będą sobie pomagać i dbać o swoją salę.

  Specjaliści związani z programem spotykali się z nauczycielami i pedagogami w 16 miastach podczas warsztatów, na których uczyli, jak pomóc ofierze przemocy, co to jest cyberprzemoc, jak radzić sobie z agresją. By pomóc szkołom, uruchomiliśmy interwencyjne pogotowie psychologiczne. W ramach programu "Szkoła bez przemocy" zostały przeprowadzone badania "Diagnoza szkolna 2008". Kierował nimi prof. Janusz Czapiński. Dzięki nim wiemy, że przyczyny agresji to m.in. brak dobrych relacji między uczniami, nauczycielami i rodzicami, nudne lekcje czy stosowanie używek przez uczniów.

  Zorganizowaliśmy także pierwszy ogólnopolski Dzień Szkoły bez Przemocy, w którym wzięło udział 1,3 tys. szkół z całej Polski. Ich przedstawiciele przekazali prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu księgę "Razem przeciw przemocy" z apelem o wsparcie podpisanym przez 200 tys. osób.

  Już dziś zapraszamy szkoły do włączenia się do kolejnej edycji kampanii. Szczegóły dostępne będą w połowie sierpnia na stronie internetowej akcji www.szkolabezprzemocy.pl.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo