Menu Region

Polska jeszcze poczeka na ważny unijny instytut

Polska jeszcze poczeka na ważny unijny instytut

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Jerzy Wójcik

Prześlij Drukuj
Dziś Unia Europejska miała podjąć decyzję o losie polskiej i europejskiej nauki przez kolejne kilkadziesiąt lat. Jednak nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że unijni politycy nie osiągnęli kompromisu i będą chcieli odroczyć decyzję.
Chodzi o Europejski Instytut Technologii i Innowacji. To nowa instytucja unijna, która ma zrewolucjonizować europejską naukę. Dzięki niej, pracami badawczymi naukowców mają się zainteresować biznes i przemysł, które wykorzystają ich rozwiązania w praktyce. O główną siedzibę Instytutu od trzech lat stara się Wrocław. Jednak stolica Dolnego Śląska ma bardzo poważną konkurencję: Barcelonę, Budapeszt, połączoną kandydaturę Wiednia z Bratysławą oraz niemiecką Jenę.

Na kilka godzin przed ostatecznym rozstrzygnięcie w kuluarach europejskich instytucji politycy przyznają, że głównym faworytem jest Budapeszt, a Wrocław wymienia się na drugim miejscu. Czy dziś rzeczywiście zapadnie decyzja?

- To za duże wyzwanie dla Słowenii, która za miesiąc kończy przewodnictwo w Unii. Słoweńcy nie będą w tym momencie podejmować żadnych kontrowersyjnych decyzji - przyznają unijni politycy.

A wobec ostrej rywalizacji dwóch miast, osiągnięcie kompromisu jest coraz mniej możliwe. Dlatego w Brukseli coraz bardziej skłaniają się do przełożenia decyzji na drugą połowę roku.

- Ale nie widzę powodu do rozdzierania szat - mówi ?Polsce" Janusz Lewandowski, wiceprzewodniczący Komisji Budżetowej Parlamentu Europejskiego. - Powinniśmy walczyć o główną siedzibę jak długo się da. Ale coraz mocniej trzeba też podkreślać, że należy nam się węzeł wiedzy, czyli jednen z tematycznych ośrodków badawczych - dodaje.

Docelowo takich węzłów ma powstać w całej Europie nawet osiem. W każdym z nich będzie pracowało kilka razy więcej osób niż w głównej siedzibie.

- Właśnie tam trafią największe pieniądze na badania, docelowo po kilkaset milionów euro na węzeł . Oczywiście główna siedziba ma większy prestiż, ale skoro decyzja o jej lokalizacji może się przesunąć, powinniśmy zawczasu walczyć o węzeł - przekonuje Lewandowski.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się