Menu Region

Nasza Temida jest chora

Nasza Temida jest chora

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Agaton Koziński

3Komentarze Prześlij Drukuj
Należy rozdzielić stanowisko ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, bo to jest metoda na uzdrowienie polskiego sądownictwa - tłumaczy Agatonowi Kozińskiemu profesor nauk prawnych i autor publikacji z tej dziedziny Brunon Hołyst
Jak ważne jest Ministerstwo Sprawiedliwości w hierarchii urzędów?
To jeden z najważniejszych resortów w państwie - przede wszystkim dlatego, że dotyczy wszystkich obywateli. On kształtuje wizerunek państwa, jest strażnikiem jego godności.

Co więc można powiedzieć o państwie, które ma taki resort sprawiedliwości jak Polska?
Nasz wymiar sprawiedliwości jest chory. Każe państwo musi opierać się na idei sprawiedliwości. To powinno być najważniejsze założenie całego rządu i z niego emanować na całe społeczeństwo. Jeśli tego brakuje, to znaczy, że cały kraj jest chory.

Jak można to wyleczyć?
Reformując system.
Przede wszystkim potrzebujemy racjonalnej polityki karnej. Sądy szafują karą pozbawienia wolności - jakby nie pamiętały, że utrzymanie jednego więźnia kosztuje 2 tys. zł miesięcznie. Nie każdy obywatel Polski zarabia tyle miesięcznie netto. Doprowadziło to do kryzysu więziennictwa, a co za tym idzie - kryzysu wymiaru sprawiedliwości. Co bowiem zrobić z więźniami, których nie ma gdzie podziać? A przecież 30-40 tys. więźniów czeka na odbycie kary.

Jak rozładować ten zator?
Zapomnieliśmy o starej XVIII-wiecznej maksymie mówiącej, że od wysokości kary ważniejsza jest jej nieuchronność. Do zakładów karnych powinni trafiać tylko najgroźniejsi bandyci - ale policja powinna ich wychwytywać ze stuprocentową skutecznością. Według moich szacunków, takich osób w Polsce jest ok. 50 tys. Tymczasem w zakładach karnych przebywa 84 tys. osób - i wiele z nich trafiało tam za drobiazgi, na przykład opóźnienia w alimentach. Między innymi przez to mamy tak gigantyczny kryzys więziennictwa.
1 3 4 5 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

3

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Czy ten Pan wie co mówi?

+7 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

JJB (gość)  •

Czy Pan Hołda mógłby wytłumaczyć co wspólnego z sądownictwem ma Prokurator Generalny i Minister Sprawiedliwości. Przecież to w myśl podziału władz - władza druga - wykonawcza. SĄDOWNICTWO TO WŁADZA TRZECIA. Zapamiętajcie to .

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nasza temida jest chora

+4 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

sol (gość)  •

W całej Polsce odbywały sie protesty w Gdańsku też .Pod domem Tuska w Wiglię bożego
narodzena 2008.r. Media bezprawia przykłady pokazyją . A Rząd i Ministerstwo Sprawiedliwości, udają .że niema sprawy. Stanowiska prokuratorów,policjantów,sędziów są stanowiskami folwarcznymi, bez nadzoru i kontroli. Ani Rząd, ani Ministerstwo, ani K.R.S. na patologie w swoim resorcie nie reagyją. Skargi wracają do miejsca przestępstwa ,prokuratura ,sąd, coś odpiszą i bezprawie przy udziale korupcji,koneksji trwa dalej. W Sądach rodzinnych jest identycznie. Moje sprawy ,na podstawie fałszywego pomuwienia i spreparowanych dokumentów trwają 7 rok i końca nie widać. W przestępstwie uczestniczą prokuratoray,policjanci,sędziowie ,lekarze. Dowiodłem wszystkich przestepstw a temida rżnie głupa.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Bez zmian

+6 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Andrzej (gość)  •

Coś mi to przypomina zasadę "Zmiany tak , ale bez żadnych zmian"

odpowiedzi (0)

skomentuj