Menu Region

Terespol: Przemyt książek

Terespol: Przemyt książek

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Celnicy na granicy w Terespolu udaremnili przemyt pięciu zabytkowych książek pochodzących z XVIII, XIX i początków XX wieku a także dwóch fotografii. Książki i fotografie, z których najstarsza pochodzi z 1794 roku, próbował wywieźć z Polski obywatel Rosji Siergiej P.
Podróżny nie zgłosił przedmiotów do odprawy, nie posiadał też dokumentów zezwalających na ich wywóz z terytorium Polski. Co ciekawe, Rosjanin doskonale wiedział, że aby legalnie wywieźć zabytkowe książki z naszego kraju, musi posiadać odpowiednie zezwolenie wydane przez dyrektora Biblioteki Narodowej.

Wcześniej został o tym poinformowany przez funkcjonariuszy celnych kontrolujących pociąg Warszawa - Moskwa.

Przemytnik wyjaśnił, że jest miłośnikiem starych książek i fotografii, a zatrzymane przez celników przedmioty miały zasilić jego prywatną kolekcję. Jak zeznał mężczyzna książki i fotografie kupił między innymi w antykwariatach na terenie Polski i Czech.

Wartość ujawnionych przedmiotów to około 3 tysiące złotych. Za wywóz bez pozwolenia zabytków za granicę grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się