Obama zamyka Guantanamo

  Obama zamyka Guantanamo

  Adam Synowiec

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Stało się to, co zapowiadała nowa administracja Białego Domu - ogłoszono definitywne zamknięcie więzienia Guantanamo w amerykańskiej bazie na Kubie. Barack Obama podpisał wczoraj specjalne dekrety, które nakazują likwidację więzienia w ciągu najbliższego roku.
  W oddzielnym dokumencie prezydent zabronił także służbom specjalnym stosowania tortur w czasie przesłuchiwania podejrzanych o terroryzm. Stało się to, co zapowiadała nowa administracja Białego Domu - ogłoszono definitywne zamknięcie więzienia Guantanamo w amerykańskiej bazie na Kubie. Barack Obama podpisał wczoraj specjalne dekrety, które nakazują likwidację więzienia w ciągu najbliższego roku.

  Dzięki temu Barack Obama pokazał, że jako nowy lokator Białego Domu coraz sprawniej zabiera się za rozwiązywanie problemów swego kraju i świata. Decyzji Obamy o zamknięciu Guantanamo spodziewano się już we wtorek lub środę. Pierwszym rozporządzeniem nowego prezydenta USA było jednak tylko zawieszenie na 120 dni wszystkich procesów osób więzionych w tym więzieniu.

  Z przygotowanych już dokumentów tłumaczących decyzję Baracka Obamy o zamknięciu więzienia wynika, że wszyscy osadzeni "powinni wrócić do swych rodzinnych krajów, zostać zwolnieni, przekazani do odbywania kary w krajach trzecich lub innym zakładzie odosobnienia w Stanach Zjednoczonych".

  Lokatorzy cel z Guantanamo mogą zostać przerzuceni do co najmniej trzech więzień wojskowych położonych na terenie kontynentalnych Stanów Zjednoczonych: w Fort Leavenworth w stanie Kansas, Camp Pendleton w Kalifornii i Charleston w Południowej Karolinie. Część może zostać też przeniesiona do zakładu karnego dla szczególnie strzeżonych przestępców - więzienia Supermax na Florydzie.

  Tam odbywają kary m.in. Zacarias Moussaoui, jeden z terrorystów stojących za zamachami z 11 września 2001 r. oraz Eric Rudolph, katolicki ekstremista, który podkładał bomby, walcząc rzekomo z zepsuciem moralnym i aborcją w USA. Jego ładunki wybuchowe zabiły lub raniły 150 osób. Przyjęciem więźniów z Guantanamo są zainteresowane też m.in. Niemcy, Wielka Brytania i Finlandia.

  W więzieniu Guantanamo przetrzymywanych jest obecnie 250 osób z całego świata. Około 50 osób już mogłoby zostać zwolnionych, ale istnieje obawa, że w swych krajach będą prześladowane lub torturowane. Od roku 2002 zwolniono z więzienia lub przeniesiono do innych miejsc około 500 więźniów.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo