Menu Region

Wonga.com oferuje pożyczki w internecie: Brytyjski lider...

Wonga.com oferuje pożyczki w internecie: Brytyjski lider chwilówek chce poprawić opinię parabankom

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Joanna Pieńczykowska

16Komentarzy Prześlij Drukuj
Wonga.com oferuje pożyczki w internecie: Brytyjski lider chwilówek chce poprawić opinię parabankom Wonga.com oferuje pożyczki w internecie: Brytyjski lider chwilówek chce poprawić opinię parabankom

(© Maciej Jeziorek/Polskapresse)

Wonga.com, największy internetowy pożyczkodawca w Wielkiej Brytanii, oficjalnie uruchomił polską wersję serwisu. Oferuje chwilówki: szybkie pożyczki na niewielkie kwoty. Kluczem do sukcesu ma być szybkość i prostota uzyskania pieniędzy: przez internet, w 15 minut od złożenia wniosku. Pierwsza pożyczka to maksymalnie 500 zł, a nawet sprawdzony klient może liczyć na co najwyżej 2500 zł. Weryfikacja dokonywana jest m.in. w oparciu o informacje z portali społecznościowych i BIK.
Na rynku brytyjskim koncept ten odniósł sukces: firma chwali się, że udzieliła w ciągu pięciu lat ponad 7 mln chwilówek na kwotę ponad 2 mld funtów. Źródłem kapitału są te same fundusze inwestycyjne, które zainwestowały w takie serwisy społecznościowe jak Facebook czy Linkedin.

Jak mówi Errol Damelin, założyciel Wonga, firma chce zmienić oblicze polskiego rynku chwilówek. - Całkowita cena pożyczki jest z góry określona, jeszcze przed złożeniem wniosku - podkreśla Errol Damelin.
- Zależy nam na przejrzystości usługi i promowaniu odpowiedzialnego pożyczania. Dlatego nie stosujemy promocji, zachęcamy do wcześniejszej spłaty i pomagamy w budowaniu pozytywnej historii kredytowej w BIK - dodaje Marcin Borowiecki, dyrektor zarządzający Wonga.com w Polsce.

Wonga adresuje ofertę do osób w wieku 20-40 lat, które potrzebują pieniędzy na krótkie okresy. - Mogą być to osoby, które potrzebują nagle gotówki, aby dokonać niespodziewanego zakupu, gdy do wypłaty zostało jeszcze kilka dni, np. gdy zepsuje się lodówka albo gdy chcą kupić w atrakcyjnej cenie wycieczkę w ofercie last minute - wymienia Borowiecki.

Jednak koszty takiej pożyczki są znaczne w porównaniu do tradycyjnych kredytów bankowych. Przykładowo klient, który pożycza 500 zł, po 16 dniach ma do oddania o 113 zł więcej. Chociaż oficjalnie procentowanie pożyczki nie przekracza 18 proc. rocznie, to Wonga dolicza wysoką prowizję: np. przy kwocie 500 zł na 18 dni wynosi ona 110 zł (a odsetki - zaledwie 3,70). Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) to 471 proc. NBP ostrzega w najnowszej kampanii przed pochopnym zaciąganiem chwilówek

Wonga wkracza na rynek bardzo konkurencyjny. Wartość polskiego rynku szacowana jest przez niektórych na ok. 2-3 mld zł. Jednak to tylko szacunki: ponieważ firmy te w przeciwieństwie do banków nie mają obowiązku rejestrowania się w KNF i składania sprawozdań.

Największa pozabankowa firma pożyczkowa, Provident, która również ma brytyjski rodowód, chwali się, że ma na polskim rynku ponad 820 tys. klientów. Ale na rynku działać może nawet kilka tysięcy podmiotów. Niekiedy bardzo małych firm, które działają na lokalnych rynkach. W ostatnim okresie pojawiła się też spora konkurencja w internecie, np. pod koniec ubiegłego roku na rynku zadomowił się łotewski Vivus.pl. Rośnie popularność społecznościowych firm pożyczkowych, a także firm, udzielających pożyczek przez internet.

Analitycy oceniają, że na polskim rynku ma szanse znaleźć miejsce. - Rynek jest bardzo rozdrobniony, to na tym polu internetowym wciąż jest miejsce. Sądzę, że może liczyć na zainteresowanie tej grupy klientów, dla których bardziej istotne jest to, że będą mieli pieniądze szybko, a nie to, że pożyczka jest bardzo droga - mówi Sadrak.

Debiut Wongi zbiegł się w czasie z nową kampanią Narodowego Banku Polskiego "Wydatki kontrolowane". NBP przestrzega przed pochopnym zaciąganiem chwilówek i przed firmami pożyczkowymi, które omijają ustawę antylichwiarską. Zdaniem ekspertów nawet niewielka pożyczka może wpędzić klienta w spiralę zadłużenia.
13

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Czy jesteś w ogromnym kryzysie finansowym i trzeba pilnej pomocy?

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Centrum Afryki charytatywna Corporation © (gość)  •

Czy jesteś w ogromnym kryzysie finansowym i trzeba pilnej pomocy? Dobroczynność Corporation Afryka dała i każdego szansę na szczęśliwe życie i zainwestować i zarobić więcej pieniędzy !!! Oferujemy szybki i łatwy zgody na zdolnego klienta i niskim oprocentowaniem zapisu do 3% stopy procentowej. Zainteresowane osoby mogą skontaktować się z Mr Johnson Lukejohnson@charitycorporationafrica.com~~dobj
-
Centrum Afryki charytatywna Corporation ©

odpowiedzi (0)

skomentuj

KREDYT OFERTA SPECJALNA

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

 •

musimy potwierdzić swoją tożsamość, zanim będziemy mogli zatwierdzić pożyczkę do przeniesienia w porządku, więc wrócić do nas teraz z skan dowodu osobistego, abyśmy mogli zweryfikować swoją tożsamość i zatwierdzenie kredytu do przeniesienia w porządku

odpowiedzi (0)

skomentuj

Janek

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kujanek (gość)  •

Nigdy nie mialem problemow z ta firma polecam a tutaj znajdziecie info o promocjach http://www.grupafinanse.pl/wonga-com

odpowiedzi (0)

skomentuj

Brałem - oddałem - jestem zadowolony ;)

+4 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

koras (gość)  •

Wziąłem 300 zł na tydzien. Przed wypłatą brakowało mi na prezent... Wszystko jasne i bez ukrytych opłat.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Wszystko zgodnie z umową

+8 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jarq (gość)  •

Drobna pożyczka (300) na dwa tygodnie. Żadnych problemów ze spłatą. Jasne i warunki umowy bez ukrytych paragrafów. Polecam

odpowiedzi (0)

skomentuj

Sama radość

+7 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

grakas (gość)  •

Kredyt odnawialny spłacany w całości.Po spłaceniu jednego można brać następny.Bardzo dobra forma kredytu.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Dobra pożyczka na nagłe wydatki ;)

+9 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jolaso (gość)  •

Również miała okazję skorzystać z pożyczki, ponieważ potrzebowałam pilnie pieniędzy pod koniec miesiąca z powodu uszkodzonej pralki. Można powiedzieć, że pożyczka działa dla mnie podobnie jak karta kredytowa , której obecnie już nie mam :(

odpowiedzi (0)

skomentuj

Jest ok

+10 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Magda (gość)  •

Brałam drobną pożyczkę (200zł) na tydzien i jestem zadowolona - żadnych problemów ;)

odpowiedzi (0)

skomentuj

daj spokoj

+7 / -38

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Mag (gość)  •

Anglik porzyczyl od nich 500 funtow to teraz ma w sumie ok 10 00 funtow do oddania.a on hajs przegral na automatach.tylko idiota wezmie hajs od nich.

odpowiedzi (0)

skomentuj

axa

+47 / -25

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

axa (gość)  •

Oni zarabija na certyfikatach Boni - 49,00 euro za kazdy zertyfikat .

Oddesetki : 461 % w Skali roku lub wiecej do 4000 % !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nie posiadaja certyfkatow bankowych - ze wzgledu na przepisy unijne (do 1000 euro ) nie musza tych certyfikatow posiadac ani wykazywac : NOWOCZESNA FORMA REKINOW KREDYTOWYCH !!!!

TYLKO GLUPI WEZMIE KASE OD NICH .

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 »