Menu Region

Od składu komisji Olewnika zależy jej sukces lub klęska

Od składu komisji Olewnika zależy jej sukces lub klęska

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Mariusz Staniszewski

1Komentarz Prześlij Drukuj
Posłowie, którzy zasiądą w komisji ds. wyjaśnienia okoliczności śmierci Krzysztofa Olewnika, znajdą się pod szczególną kontrolą.
Poza opinią publiczną i politycznymi konkurentami na ich poczynania patrzeć będzie rodzina porwanego i zamordowanego mężczyzny. To może powstrzymywać sejmowych śledczych przed toczeniem politycznych walk na forum komisji.

O tym, czy komisja będzie efektywna, zdecyduje jej skład. Pewniakami PO są Marek Biernacki, Paweł Olszewski i Grzegorz Karpiński. PiS ciągle się waha, ale największe szanse mają Zbigniew Wassermann i Andrzej Dera.

Po jednym pośle w komisji mają mieść SLD i PSL. Lewicę ma reprezentować Jolanta Szymanek-Deresz a ludowców Józef Zych. PSL domaga się, by to właśnie ich przedstawiciel przewodniczył pracom komisji. - Byłby gwarantem profesjonalności i skuteczności - przyznaje poseł PSL Eugeniusz Kłopotek.

Choć Platforma jeszcze w czwartek na szefa komisji forsowała Marka Biernackiego, to jednak byłaby skłonna zgodzić się na Zycha. Fotela przewodniczącego domaga się dla siebie także PiS, ale i partia Jarosława Kaczyńskiego mogłaby prawdopodobnie zgodzić się na kandydata ludowców.

- Żadnych decyzji jeszcze nie ma. O tym, kogo oddelegujemy do komisji, i o wszystkich innych kwestiach z nią związanych zdecyduje komitet polityczny partii - tłumaczy Adam Lipiński, wiceprezes PiS.

Komisja ma zacząć pracować już w lutym. Do czerwca ma przestawić raport. Głównym zadaniem sejmowych śledczych nie może być jednak ustalenie przebiegu zbrodni oraz ustalenie jej winnych - do tego sejmowa komisja nie ma żadnych środków.

To zresztą kwestionuje także były minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski. - Żadna komisja śledcza bez pomocy prokuratury nie jest w stanie niczego ustalić. Natomiast jest to jakiś spektakl medialny i bardziej chodzi o wizerunek polityczny niż o realne osiągnięcia - stwierdził on wczoraj w wywiadzie radiowym.
1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Komisja śledcza w sprawie Olewnika

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

aloese (gość)  •

"Państwo ma moralny dług wobec rodziny Olewników"- powiedział pos. Cymański z PiS. A wobec pozostałych ludzi skrzywdzonych przez pisowskiego Z. Ziobro można przejść do porządku dziennego??? Ja też domagam się komisji śledczej w mojej sprawie. Panie pos. Cymański, jeśli nie orientuje się Pan co do krzywd wyrządzonych przez Pana kolegę Ziobro, mogę posłużyć przykładem na własnej osobie. Więcej obiektywizmu, mniej występów aktorskich...

odpowiedzi (0)

skomentuj