Antysystemowcy powalczą między sobą o wyborców. "KORWiN jest...

  Antysystemowcy powalczą między sobą o wyborców. "KORWiN jest najbardziej wiarygodny ws. uchodźców"

  Marcin Dobski (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Przemysław Wipler i Janusz Korwin-Mikke
  1/2
  przejdź do galerii

  Przemysław Wipler i Janusz Korwin-Mikke ©Piotr Smolinski

  Antysystemowcy stoczą między sobą walkę o wyborców. Listy ruchu Kukiz'15, Stonoga Partia Polska i partii KORWiN zostały zarejestrowane w Okręgowych Komisjach Wyborczych. We wtorek do północy może się jednak zmienić jeszcze kształt.
  To przede wszystkim zła wiadomość dla Pawła Kukiza, bo w kontekście wyborów parlamentarnych doszli jego ruchowi dwaj rywale. Potwierdza to ekspert. - Te trzy projekty polityczne ze sobą rywalizują i uzbierają od 2 do 5 proc. każdy - nie daje im dużych szans dr hab. Norbert Maliszewski, specjalista ds. marketingu politycznego.

  Jako szansę dla ruchu Kukiz'15 oraz partii Janusza Korwin-Mikkego i Zbigniewa Stonogi, ekspert widzi obecną sytuację z uchodźcami i związaną z tym panikę społeczeństwa.
  - Z badań, które realizowałem wynika, że 65 proc. Polaków obawia się i nie chce przyjęcia uchodźców. Dlatego to jest czas dla ugrupowań antysystemowych, które mówią tym samym głosem co obywatele - zauważa wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego.

  Najbardziej wiarygodny w tej sytuacji - zdaniem specjalisty - będzie założyciel partii KORWiN, który niezmiennie krytykuje decyzje Unii Europejskiej i już zapowiedział, że jego kampania przed wyborami parlamentarnymi będzie głównie oparta na temacie uchodźców. - Korwin-Mikke może zyskać od 3 do 5 proc., ale nie wiadomo czy da mu to szansę na przekroczenie progu wyborczego - twierdzi dr hab. Maliszewski, który nisko ocenia szansę wszystkich trzech ugrupowań. - Korwin-Mikke miał już swój czas podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego, Kukiz natomiast podczas wyborów prezydenckich. Czerwoną kartkę rządzącym można pokazać raz. Korwin-Mikke i Kukiz już mieli ten moment - dodaje.

  Mimo sondaży, które w większości dają ruchowi muzyka wejście do Sejmu, sceptycznie do tego podchodzi nasz rozmówca. - Kukiz znajduje się na równi pochyłej i może zjechać pod próg wyborczy - ocenia. - Kwestię Zbigniewa Stonogi bym zupełnie pominął. Efekt nowości tu nie zadziała - dodaje dr hab. Maliszewski, praktycznie ignorując temat partii biznesmena.

  Według specjalisty żelazne elektoraty niewiele dadzą trzem ugrupowaniom, może to być potencjał oscylujący wokół progu wyborczego, ale żeby stać się czarnym koniem wyborów, trzeba przyciągnąć też grupę tzw. niezadowolonych. - Kukiz był taką postacią w wyborach prezydenckich, dzięki której obywatele niekoniecznie interesujący się polityką mogli wyrazić swoje niezadowolenie - przypomina dr hab. Maliszewski.

  Termin rejestracji list wyborczych mija we wtorek o północy. Do tej pory ugrupowania mogą zmieniać kształt swoich list: rotować miejscami kandydatów i dodawać nowych, od jutra żadne poprawki nie będą już możliwe. Nie dotyczy to wykreślenia z list wyborczych.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo