Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uchodźcy jadą na Śląsk. Powinniśmy ich przyjąć. To moralny obowiązek - Patryk Białas

Patryk Białas
Uchodźcy z Biskiego Wschodu każdego dnia przyjeżdżają do Europy.
Uchodźcy z Biskiego Wschodu każdego dnia przyjeżdżają do Europy. Kerstin Joensson
Na Śląsku powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców. Ślązacy niejednokrotnie musieli uciekać. Zostawiać dorobek źycia i jechać w nieznane - pisze Patryk Białas, dyrektor Centrum Innowacji i Kompetencji, Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum w Katowicach. Przekonuje, że przyjęcie uchodźców na Śląsk jest naszym moralnym obowiązkiem, ale i dobrym interesem.

Na Śląsku powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców. Ślązacy niejednokrotnie musieli uciekać. Zostawiać dorobek źycia i jechać w nieznane. Przyjęcie uchodźców jest pomocą doraźną. Dzisiaj wielkim wyzwaniem jest odpowiedź na pytanie „Co dalej?”. Niezbędna jest współpraca, aby uchodźcy znaleźli na Śląsku pracę, szkołę i mieszkanie. Tam, gdzie ludzie ze sobą współpracują, wszyscy na tym zyskują.

Moralny obowiązek
Przypominam sobie, jak w latach 70. i 80. XX wieku Ślązacy masowo wyjeżdżali do Niemiec. Przyczyny ucieczki, często na całe życie, były różne. Czasami chodziło o lepsze warunki życia. Czasami o ratowanie kariery. Czasami o możliwość rozwoju jakiegoś talentu czy innej wartości. Wtedy dano Ślązakom szansę.Mam poczucie graniczące z pewnością, że Ślązacy dobrze znają przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. Byli w niedzielę w kościele i usłyszeli, jak św. Jakub apelował: „Jaki z tego pożytek, bracia moi, skoro ktoś będzie utrzymywał, że wierzy, a nie będzie spełniał uczynków? (...) Tak też i wiara, jeśli nie byłaby połączona z uczynkami, martwa jest sama w sobie”. Wiara zobowiązuje do miłosierdzia wobec potrzebujących. Opatrzyć, opłacić lekarza i  pobyt potrzebującego w gospodzie. Bez pytania o paszport i metrykę chrztu.

CZY PRZYJĄĆ UCHODŹCÓW NA ŚLĄSKU? MÓWIĄ MIESZKAŃCY

Egoistyczny interes
Od 11 lat Ślązacy obficie korzystają z pomocy Unii Europejskiej. Budujemy drogi, mosty, chodniki, ścieżki. I, rzecz jasna, strefy ekonomiczne. Śląskie dostało  najwięcej pieniędzy w Polsce na realizację regionalnego programu operacyjnego. Ciągle jesteśmy w potrzebie. Unia Europejska może przypomnieć nam nasze egoistyczne zachowanie wobec uchodźców z Syrii i odwrócić się do nas plecami.

Wydaje mi się, że jeśli nie będziemy przetrzymywać uchodźców w obozach, a pozwolimy im szukać pracy i zakładać własne firmy szybko, to nauczą się naszego języka i kultury. Młodzi ludzie są racjonalni. Gdy mają pracę i zajęcie, to rzadko kiedy wpadają w kłopoty. Nowi ludzie to nowe pomysły i wzrost innowacyjności. Wielu Syryjczyków jest dobrze wykształconych i już na starcie może znaleźć pracę jako specjaliści. A innowacyjności śląskiej gospodarce bardzo potrzeba.
Sprawa uchodźców jest niebywałą okazją do pokazania Europie naszej śląskiej tożsamości. Pokażmy swoją wrażliwość i otwartość. Że poważnie traktujemy obietnicę międzyludzkiej solidarności. Że dajemy nadzieję, wzbudzamy zaufanie i pomagamy ludziom w potrzebie. Wierzymy w lepsze jutro nie tylko dla „naszych”, ale i dla naszych gości, niezależnie od płci, koloru skóry i wyznania.

Mamy szansę pokazać się jako współgospodarze śląskich miast. Nie reagować biernie i kunktatorsko na wydarzenia, ale spokojnie tłumaczyć sobie nawzajem skomplikowaną dzisiejszą sytuację i pokojowo rozwiązywać dzisiejsze problemy. Opracować lokalne programy niskoenergetycznego budownictwa społecznego. Uruchomić lokalne programy zatrudnienia i aktywizacji społecznej. Zbudować prawdziwą wspólnotę lokalną

Oblicza wojny
Już Stefan Żeromski powiedział: „Złe niewątpliwie jest tylko jedno: krzywda bliźniego. Człowiek jest to rzecz święta, której krzywdzić nikomu nie wolno. […] Granica krzywdy leży w sumieniu, leży w sercu ludzkim".

Możemy budować mury, możemy się grodzić, ale przypomnijmy sobie, w jakiej sytuacji byli nasi krewni, znajomi i przyjaciele, gdy uciekali na Zachód w 70. i 80. latach XX wieku. Gdy dla wielu z nich świat się zawalił. Nie było ceny, której nie zapłacili. Nie było takiego muru, na który nie próbowali się wspiąć, nie było takiego morza, przez które nie starali się przepłynąć. Nie było takiej granicy, której nie wahali się przekroczyć.

Dzisiaj powinniśmy walczyć z barbarzyństwem, z Państwem Islamskim. Ludzka krzywda ma swoje granice w śląskich sercach.

CZY PRZYJĄĆ UCHODŹCÓW NA ŚLĄSKU? MÓWIĄ MIESZKAŃCY

Austriacy nadają Syryjczykom status uchodźcy. Wiedeńska Caritas dała pracę i pomogła założyć hotel. Niedaleko Prateru.  Przedsięwzięcie socjalne, które ma na siebie zarabiać. Zorganizujmy gorące powitanie uchodźców z Syrii w naszych śląskich miastach. Spójrzmy na mieszkańców Monachium, którzy z otwartymi rękoma witali uchodźców. Jakby przyjmowali długo oczekiwanych gości. Gość w dom, Bóg w dom. Witom Wos moi roztomili!

*Patryk Białas,
dyrektor Centrum Innowacji i Kompetencji, Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum w Katowicach. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz Podyplomowego Studium Rozwoju Regionalnego i Polityki Regionalnej, Akademia Rozwoju Regionalnego, Uniwersytetu Warszawskiego. Od szeregu lat zajmuje się rozwojem regionalnym, rozwojem technologicznym, transferem i komercjalizacją technologii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!