Menu Region

Fosforowe bomby w Gazie

Fosforowe bomby w Gazie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Martin Fletcher "The Times"

Prześlij Drukuj
Izrael przyznał się do użycia spornej broni. Poparzone ofiary sa wciąż w szpitalach
Prawo międzynarodowe zezwala na użycie bomb fosforowych do tworzenia zasłony dymnej, ale stosowania na obszarach gęsto zamieszkałych przez ludność cywilną zabrania konwencja genewska.
We wtorek armia Izraela po raz pierwszy nieoficjalnie przyznała, że stosowała w Gazie amunicję wzbogaconą białym fosforem. Wojskowi jednak utrzymują, że nie doszło do łamania międzynarodowego prawa.

Choć w Gazie notuje się coraz więcej przypadków poparzeń cywilów białym fosforem, Avital Leibovich, rzeczniczka armii izraelskiej, twierdzi, że "jego zastosowanie jest zgodne z międzynarodowym prawem". - Amunicja, której używaliśmy, była legalna, tak samo jak broń armii francuskiej czy brytyjskiej. Na jej stosowanie zezwala prawo międzynarodowe - oświadczyła.

- To Hamas popełnił zbrodnię wojenną, wysyłając cywilów na linię frontu - dodała. - Lokując obozy szkoleniowe i centra dowodzenia w środku cywilnych osiedli, Hamas naraził życie tych ludzi.
Mjr Amir Eshel, dowódca strategiczny izraelskiej armii, także uważa, że ostrzał z pocisków zapewniających zasłonę dymną jest zgodny z prawem. - To najmniej śmiertelna broń, jakiej użyliśmy. Nie widzę w tym problemu - mówi Eshel.

Jak doniosła izraelska gazeta "Ma'ariv", Siły Obronne Izraela nieoficjalnie przyznały się do stosowania bomb fosforowych. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi już Wojskowe Biuro Śledcze i dowództwo izraelskich sił obronnych Dystryktu Południowego.
1 3 »
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się