Menu Region

Zapowiedź retuszu planów tarczy

Zapowiedź retuszu planów tarczy rakietowej w Europie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Michał Olbrich

Prześlij Drukuj
Wszystko wskazuje na to, że rząd prezydenta Baracka Obamy zamierza przeanalizować potrzebę budowy radaru w czeskich Brdach.
Znaczy to też, że cały plan amerykańskiej obrony przeciwrakietowej będzie pewnie zrewidowany, i to ze względu na dobro stosunków Waszyngtonu z Moskwą.

O tym, że administracja nowego amerykańskiego prezydenta zamierza przyjrzeć się skrupulatnie planom umieszczenia systemu obrony przeciwrakietowej w Polsce i Czechach, mówiła Michele Flournoy, którą Obama chce powołać do pracy na wysokie stanowisko w Pentagonie. Flourney będzie praktycznie drugą osobą po Robercie Gatesie w nowym ministerstwie obrony USA.

Plan instalacji dziesięciu antyrakiet w Polsce i bazy radarowej w Czechach skomplikował stosunki Waszyngtonu z Moskwą. Kreml twierdzi, że amerykańskie rakiety w Polsce i radar w Czechach zagrażają bezpieczeństwu Rosji.


Flournoy, współzałożycielka Centrum Nowego Amerykańskiego Bezpieczeństwa (CNAS), odpowiadała na pytania senackiej komisji do spraw sił zbrojnych, która decyduje o jej nominacji do gabinetu Obamy. Przewodniczący komisji, demokrata Carl Levin zapytał, czy plan tarczy przeciwrakietowej należy zrewidować w szerszym, europejskim kontekście, który obejmuje także stosunki z Rosją.

- Tak, myślę, że to ważny temat dla zbliżającego się QDR - odpowiedziała Flournoy. QDR (Czteroletni Przegląd Strategiczny) to regularna ocena polityki amerykańskiej, która będzie przeprowadzona w tym roku. Zdaniem Flournoy w interesie Ameryki jest porozumienie się w sprawie tarczy przeciwrakietowej z Rosją. Zamierza wszcząć debatę w tej sprawie w Kongresie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się