Menu Region

Tytoń bez nikotyny o zapachu papierosa

Tytoń bez nikotyny o zapachu papierosa

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Michał Różycki

1Komentarz Prześlij Drukuj
Już wkrótce na półki sklepów mogą trafić papierosy wolne od nikotyny. Japoński naukowiec zidentyfikował gen, odpowiedzialny za obecność w liściach tytoniu uzależniającej substancji.
Według badacza odkrycie to może pomóc wielu ludziom zerwać z nałogiem. Na poszukiwania związku odpowiedzialnego za obecność nikotyny w tytoniu prof. Kazufumi Yazaki z Uniwersytetu Kioto poświęcił trzy lata. Wykazał on, że gen NT-JAT1 odpowiada za transport tej substancji do liści roślin.

Nikotyna powstaje w korzeniach, skąd następnie trafia do liści. Tam, jako naturalny środek owadobójczy, odstrasza insekty, które zjadają liście tytoniu.
Ludzie już dawno odkryli, że nikotyna, również palona, wywołuje poczucie rozluźnienia. Równocześnie jednak silnie uzależnia, a w większych dawkach jest bardzo toksyczna. Tytoniowy dym zawiera również wiele innych, rakotwórczych substancji.

Następnym krokiem japońskiego naukowca będzie stworzenie papierosów wolnych od nikotyny oraz innych groźnych substancji. Równocześnie jednak zachowałyby one smak i zapach nikotyny.

- Większość ludzi pali przez głód nikotynowy, ale wielu próbującym porzucić ten nałóg brakuje takich doznań, jak smak czy samo trzymanie papierosa w ustach. Inni paliliby niezależnie od obecności nikotyny - mówił dziennikowi "Daily Telegraph" prof. Yazaki. Sam nie jest palaczem. Odkrycie może ułatwić palaczom pozbycie się groźnego dla zdrowia nałogu

Według Światowej Organizacji Zdrowia na świecie żyje miliard palących. Rocznie na choroby wywołane przez substancje zawarte w dymie tytoniowym umiera ponad pięć milionów ludzi. Jednak zanim będziemy mogli kupić zdrowy tytoń, trzeba stworzyć sadzonki odpowiednio zmodyfikowanych genetycznie roślin.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

A kiedy będzie wódka bez alkoholu?

+39 / -21

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Frant (gość)  •

Wódka bez alkoholu o smaku alkoholu mogłaby ułatwić alkoholikom pozbycie sie groźnego nałogu. Wielu próbującym porzucić ten nałóg brakuje takich doznań, jak smak, zapach czy samo wlewanie wódki do gardła.

odpowiedzi (0)

skomentuj