Menu Region

Cztery decyzje, które mogą uratować świat

Cztery decyzje, które mogą uratować świat

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Łukasz Pałka

Prześlij Drukuj
Gracze giełdowi nie wierzą, że Barack Obama szybko upora się z kryzysem. Giełdy w Stanach Zjednoczonych przez cały dzień pogłębiały wczoraj straty: Dow Jones spadł o 4 proc., a Nastaq o 5,78 proc. Ale inwestorzy lokujący w amerykańskie obligacje rządowe sprawili, że dolar niemal z godziny na godzinę umacniał się wobec wszystkich walut.
- To znak, że inwestorzy jednak wierzą, że w ciągu roku, może dwóch, Obamie uda się wyciągnąć Amerykę z dołka. Wykupują więc dolary, by zainwestować w obligacje - tłumaczy Marek Rogalski, analityk walutowy z domu maklerskiego First International Traders.

W Baracka wierzą również politolodzy. - Daję mu bardzo duże szanse na wyciągnięcie USA z kryzysu - mówi Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, amerykanista. - Głównie dlatego, że Demokraci w przeciwieństwie do Republikanów nie zawahają się przed interwencjonizmem państwowym, by ratować gospodarkę - dodaje.


Wiarygodność gospodarczą nowego prezydenta podnoszą współpracownicy. W większości z ekipy Clintona, choćby Paul Volcker, który był szefem banku centralnego jeszcze przed Alanem Greenspanem. - Ich duże doświadczenie bardzo się przyda w czasach w walki z kryzysem - uważa prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC.

Jednak dotrzymanie obietnic wyborczych przez Obamę nie będzie proste. Najważniejsze zadania, które sobie stawia to:
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się