Menu Region

Pastylki na pamięć popularne jak Prozac

Pastylki na pamięć popularne jak Prozac

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Chris Gourlay

43Komentarze Prześlij Drukuj
Koncerny farmaceutyczne opracowują nowe leki nootropowe na poprawę pamięci, które prawdopodobnie już niedługo będą wykorzystywane do zwiększania wydajności w pracy i podczas egzaminów na studiach.
Nowe środki mają mieć zastosowanie głównie w leczeniu choroby Alzheimera, ale przewiduje się, że już za kilka lat będzie można kupić je bez recepty. Nad jednym z preparatów pracuje międzynarodowy koncern Astra-Zeneca z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Drugi powstaje w amerykańskich laboratoriach Epix Pharmaceuticals. Zdaniem producentów oba "aktywizują procesy psychiczne i poziom świadomości" i mają być przeznaczone dla pacjentów, u których występuje utrata pamięci związana z wiekiem.


Steven Ferris, neurolog i były członek Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków, organu odpowiedzialnego za dopuszczanie leków do sprzedaży, uważa jednak, że już niedługo w aptekach pojawi się łagodniejsza wersja tabletek dla całkowicie zdrowych konsumentów.

- Moim zdaniem takie leki mogą uzyskać pozwolenie, pod warunkiem że producenci udowodnią ich skuteczność i bezpieczeństwo - powiedział Ferris. - Tego typu środki będą mieć ogromny rynek zbytu.

Według niepotwierdzonych źródeł w Wielkiej Brytanii leki nootropowe są powszechnie stosowane przez zdrowe osoby. Wśród najczęściej używanych są Provigil (w Polsce pod nazwą Modafinil) - środek używany w leczeniu narkolepsji, czyli choroby objawiającej się napadowymi stanami senności. Lek często zażywają studenci, by walczyć ze zmęczeniem.

Brytyjczycy sięgają też często po Adderall XR i Ritalin (w Polsce dostępny pod nazwą Concerta) - środki wspierające leczenie nadpobudliwości psychoruchowej i zaburzeń uwagi (ADHD) - oraz Inderal (w Polsce Propranolol), lek obniżający ciśnienie krwi, który stosuje się dla uspokojenia nerwów.
Cierpiąca na ADHD 23-letnia Tamryn Shean, studentka inżynierii na Uniwersytecie Cambridge, która zażywała Ritalin, zauważyła, że po odstawieniu leku obniżyły się jej możliwości umysłowe. - Wiem, że branie silnych leków bez recepty nie jest zbyt mądre, ale gdy przychodzi sesja, wszyscy łykają proszki garściami - przyznała Shean. Najczęściej po lek biorą osoby młode, między 18. a 35. rokiem życia lub aktywni profesjonaliści, którzy np. zaczynają nową pracę i chcą się wykazać.
2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

tran...

+4 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

alergol (gość)  •

tran dobry dla tranwescytow-musisz frant pamietac,ze oleje rybne moga doprowadzic alergikow do wstrzasu anafilaktycznego!-takze nie dla wszystkich taka kuracja...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Polecam tran lub kapsułki z Omega 3 (500 mg EPA + DHA)

+4 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Frant (gość)  •

Zawarte w oleju rybnym kwasy tłuszczowe EPA i DHA poprawiają nastrój, uspokają, a jednocześnie myśli szybciej napływają do głowy (człowiek staje się rozluźniony i bardziej twórczy).
Skutek uboczny: obniżają ciśnienie, więc osoby, które mają niskie ciśnienie, mogą poczuć się jak pod wpływem alkoholu i wówczas nie powinny prowadzić pojazdów mechanicznych.

odpowiedzi (0)

skomentuj