We Fromborku ruszają poszukiwania podestu Kopernika

  We Fromborku ruszają poszukiwania podestu Kopernika

  IAR

  Aktualności

  Aktualności

  We Fromborku ruszają poszukiwania pavimentum - podestu badawczego, z którego Mikołaj Kopernik obserwował niebo.
  Badania przeprowadzi pracownik Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN w Toruniu, doktor Piotr Lamparski. Dwudniowe poszukiwania na terenie należącym do Kapituły Katedralnej we Fromborku będą prowadzone za pomocą georadaru. Pozwala on ustalić, co jest pod powierzchnią ziemi. Opracowanie wyników może zająć około miesiąca.

  Na podeście badawczym, zwanym pavimentum, Mikołaj Kopernik ustawiał przyrządy pomiarowe i obserwował niebo. Astronom mógł co wieczór prowadzić badania z tej samej, równej powierzchni, co dawało dokładniejsze wyniki pomiarów. Pawimentum znajdowało się najprawdopodobniej w ogrodzie Kopernika na Wzgórzu Katedralnym.

  Poszukiwania pavimentum Kopernika przeprowadzone zostaną po raz drugi. Pierwszy raz szukano go w latach 60-tych ubiegłego wieku, ale - jak się okazało - nie w tym miejscu, co trzeba.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo