Menu Region

We Fromborku ruszają poszukiwania podestu Kopernika

We Fromborku ruszają poszukiwania podestu Kopernika

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
We Fromborku ruszają poszukiwania pavimentum - podestu badawczego, z którego Mikołaj Kopernik obserwował niebo.
Badania przeprowadzi pracownik Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN w Toruniu, doktor Piotr Lamparski. Dwudniowe poszukiwania na terenie należącym do Kapituły Katedralnej we Fromborku będą prowadzone za pomocą georadaru. Pozwala on ustalić, co jest pod powierzchnią ziemi. Opracowanie wyników może zająć około miesiąca.

Na podeście badawczym, zwanym pavimentum, Mikołaj Kopernik ustawiał przyrządy pomiarowe i obserwował niebo. Astronom mógł co wieczór prowadzić badania z tej samej, równej powierzchni, co dawało dokładniejsze wyniki pomiarów. Pawimentum znajdowało się najprawdopodobniej w ogrodzie Kopernika na Wzgórzu Katedralnym.

Poszukiwania pavimentum Kopernika przeprowadzone zostaną po raz drugi. Pierwszy raz szukano go w latach 60-tych ubiegłego wieku, ale - jak się okazało - nie w tym miejscu, co trzeba.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się