18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdzian szóstoklasisty i matura na nowych zasadach [SPRAWDŹ]

Anna Mizera-Nowicka, Karol Świerkot
Sprawdzian szóstoklasistów i matura od 2015 r. na nowych zasadach
Sprawdzian szóstoklasistów i matura od 2015 r. na nowych zasadach ARC Dziennik Zachodni
Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że lada moment ma zostać podpisana nowelizacja rozporządzenia, która w 2015 r. zmieni m.in. zasady egzaminu maturalnego i sprawdzianu 6-klasisty. Choć nauczyciele większość zmian uznają za słuszne, przyznają, że mają już dość wprowadzania ciągłych nowości w egzaminach.

CZYTAJ KONIECZNIE:
SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY 4 KWIETNIA 2013 [ZADANIA, TESTY]

- Wspólną cechą tych zmian jest odejście od sprawdzania wiedzy encyklopedycznej na rzecz umiejętności złożonych, takich jak analizowanie, wnioskowanie, rozumowanie, dowodzenie, modelowanie myślenia - mówi Paulina Klimek, rzecznik prasowy MEN. - Część obowiązkowa egzaminu maturalnego nie ulegnie zmianie: absolwenci będą przystępować do egzaminu z trzech przedmiotów na poziomie podstawowym: języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego nowożytnego. Istotną zmianą będzie nowa formuła części ustnej z języka polskiego. Prezentacja zostanie zastąpiona egzaminem ustnym - dodaje.

CZYTAJ KONIECZNIE:
TESTY, SPRAWDZIANY, EGZAMINY Z ROZWIĄZANIAMI SPRAWDŹ TUTAJ

Poza tym absolwenci liceum (ci z technikum od 2016 r.) dodatkowo będą musieli przystąpić do egzaminu pisemnego z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. - Decyzja ta wynika z obecnej praktyki rekrutacyjnej polskich uczelni, które oczekują od kandydatów na studia poszerzonej wiedzy z co najmniej jednego przedmiotu - tłumaczy Paulina Klimek.

Taki kierunek zmian pochwala przewodniczący Sekcji Oświaty gdańskiej Solidarności, Wojciech Książek, który podkreśla, że np. we Włoszech egzamin dojrzałości zdaje się z 8 czy 9 przedmiotów. W Finlandii jest ich jeszcze więcej. Były wiceminister edukacji podkreśla też, że konieczne jest odejście od prezentacji na maturze z języka polskiego. - Wprowadzając na ustny polski prezentację, nie uwzględniono rozwoju internetu. Nie przewidziano, że uczniowie będą wykorzystywać napisane przez kogoś innego nie tylko fragmenty, ale nawet całe prace. Dlatego chyba nie ma innego wyjścia niż powrót do losowanych na maturze pytań - mówi Wojciech Książek.
Mniej optymistycznie do nowych zasad matury podchodzą sami nauczyciele i uczniowie.

CZYTAJ KONIECZNIE:
SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY 4 KWIETNIA 2013 [ZADANIA, TESTY]

- Nam będzie trudniej - mówi Agnieszka, uczennica pierwszej klasy w jednym z liceów. - Moi koledzy, którzy zdają w tym roku albo za rok, przygotowują na język polski tylko pracę w domu, o której potem opowiadają. U mnie wynik z tego przedmiotu będzie zależał od szczęścia, na jakie pytanie mi się trafi.

Zdaniem nauczycieli, trudności maturzystom sprawi też dodatkowy, obowiązkowy przedmiot na poziomie rozszerzonym.

- Fakt, że wybór jednego rozszerzonego to dobry pomysł, tylko to nie ma przełożenia na ofertę wyższych uczelni. Bo dzisiaj uczeń decydując się na dany przedmiot na maturze, nie wie do końca, jakie przedmioty będą wymagane w czasie rekrutacji na studia za dwa lata - mówi Damian Cieszewski, dyrektor III LO w Pszczynie. - Idealnym rozwiązaniem byłoby, gdyby to uczelnie potrafiły wyprzedzać rekrutację do szkół średnich - dodaje.

Ale "nowości" od 2015 r. szykują się też w sprawdzianie 6-klasisty. Dotyczą wprowadzenia drugiej części egzaminu z języków obcych oraz "rezygnacji z ponadprzedmiotowego charakteru sprawdzianu na rzecz sprawdzania złożonych umiejętności polonistycznych i matematycznych". - Nie podoba mi się formuła sprawdzianu 6-klasisty, ale i gimnazjalisty. Nie zwraca się już uwagi na rozwój osobowości młodego człowieka, ale na jego przygotowanie pod te testy - podkreśla Książek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!