Menu Region

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

PAP

PAP

Prześlij Drukuj
Autyzm. Częstszy niż myślisz - to tegoroczne hasło Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie, który rozpoczyna miesiąc wiedzy o tym zaburzeniu. By zwrócić uwagę na problemy osób z autyzmem 2 kwietnia wiele miejsc na świecie, w tym w Polsce zaświeci na niebiesko.
Na niebiesko zmienią swoją iluminację tysiące budowli w 45 krajach. W Polsce podświetlone będą m.in. obiekty w Warszawie: Pałac Kultury i Nauki, Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki, Most Śląsko-Dąbrowski, gmach Giełdy Papierów Wartościowych, siedziba Rzecznika Praw Obywatelskich. Ponadto na niebiesko zaświecą: Ratusz w Kaliszu, Zamek w Lublinie, Manufaktura w Łodzi, Spodek w Katowicach i Pałac pod Baranami w Krakowie.


Z inicjatywy Parlamentarnej Grupy ds. Autyzmu w kolorze niebieskim zostanie oświetlony gmach Sejmu (od strony ul. Wiejskiej).

Obchody Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu rozpoczną się o godz. 9. uderzeniem w dzwon na Sali Notowań GPW, a o godz. 19.30 w Pasażu Wiecha w Warszawie zebrać się mają rodziny osób z autyzmem, by wykonać pamiątkowe zdjęcie. W Warszawie odbędzie się też pokaz specjalny filmu dokumentalnego "Maria i Ja", który opowiada o codzienności 12-letniej Marii, Hiszpanki, dotkniętej autyzmem.

Propagująca akcję w Polsce Fundacja SYNAPSIS podkreśla, że 2 kwietnia każdy z nas może wyrazić swoją solidarność z osobami z autyzmem: dodać coś niebieskiego do ubrania, propagować logo akcji w internecie (np. na Facebooku), a także wesprzeć finansowo organizacje działające na rzecz osób z autyzmem (np. przekazać 1 proc. podatku lub darowiznę).

2 kwietnia to jednak nie wszystko. Jak co roku dzień ten rozpocznie Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. Przez cały kwiecień organizacje zajmujące się autyzmem będą podkreślały wzrost liczby osób dotkniętych tym problemem.

Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe: dla nich sól może być kwaśna, śnieg parzyć, a delikatne głaskanie powodować silny ból. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na zrozumienie - podkreślają eksperci.

Wiceprezes Fundacji SYNAPSIS Joanna Grochowska podkreśliła w rozmowie z PAP, że edukacja społeczeństwa na temat autyzmu jest tak ważna, bo liczba diagnozowanych przypadków wciąż wzrasta.
1 »
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się