Menu Region

Brytyjskie pingwiny przepadają bez śladu

Brytyjskie pingwiny przepadają bez śladu

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Lewis Smith

Prześlij Drukuj
Pingwiny z zagrożonego wyginięciem gatunku skoczy w tajemniczy sposób znikają z wysp odległego brytyjskiego archipelagu na południowym Atlantyku.
Pingwiny z zagrożonego wyginięciem gatunku skoczy w tajemniczy sposób znikają z wysp odległego brytyjskiego archipelagu na południowym Atlantyku. W ciągu pół wieku z wysp Tristan da Cunha i Gough, które podlegają gubernatorowi zamorskiego terytorium Świętej Heleny, zniknęło już ok. 2 milionów ptaków.

Niegdyś ogromna populacja pingwinów, które żyły na tych wyspach, zmniejszyła się tak dramatycznie, że obecnie gatunkowi grozi całkowite wymarcie.
Rząd brytyjski został oskarżony przez ekologów o przyczynienie się do wyginięcia tych ptaków. Z obu wysp znikło już 90 proc. pingwinów - na wyspie Tristan ptaki zaczęły wymierać już 130 lat temu. Na Gough od 45 lat skocze z podgatunku Eudyptes moseleyi znikają w tempie 100 sztuk dziennie.

Na oddalonych od siebie o 370 km wyspach mieszka ponad 80 proc. światowej populacji skoczy skalnych. Pozostałe, które zamieszkują na należących do Francji wyspach Świętego Pawła i Amsterdam na Oceanie Indyjskim, giną w równie zastraszającym tempie.

Skocze skalne z podgatunku Eudyptes chrysocome występujące na Falklandach, w Ameryce Południowej, Afryce Południowej, Australii i Nowej Zelandii także są na wymarciu. Jednak ich populacja jest zdecydowanie większa od braci z podgatunku Eudyptes moseleyi.
Trevor Glass zajmujący się ochroną środowiska na archipelagu Tristan da Cunha, który systematycznie przeprowadza akcje liczenia pingwinów, ostatnio zauważył alarmujący spadek ich liczebności.
1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się