Menu Region

Umowa podpisana, Europa czeka na gaz

Umowa podpisana, Europa czeka na gaz

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Adam Synowiec

Prześlij Drukuj
Wynegocjowany w niedzielę kontrakt gazowy między Rosją a Ukrainą został wczoraj podpisany. Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie w odkręceniu kurka z błękitnym rosyjskim paliwem dla Europy. Ale przecież podobnie było już kilka dni temu. A gaz nie popłynął.
Wszystkie rządy z niepokojem patrzyły wczoraj na finał handlowych rozmów szefów rządów Rosji i Ukrainy. Tuż przed przylotem do Moskwy Julii Tymoszenko Władimir Putin rozmawiał telefonicznie z szefem Komisji Europejskiej José Manuelem Barroso.

Premier Rosji wezwał UE do sprawowania roli formalnego gwaranta prawnego 10-letniej umowy pomiędzy rosyjskim Gazpromem i ukraińskim Naftohazem.

Kilka godzin później przedstawiciele obu koncernów złożyli pod dokumentem swoje podpisy, czemu przyglądali się Tymoszenko i Putin. Pytana przez dziennikarzy ukraińska premier zapewniła, że gaz z Rosji popłynie przez Ukrainę już "za kilka godzin".

Przy składaniu podpisów obecny był jednak również przedstawiciel Komisji Europejskiej, która jeszcze tego dnia wydała oświadczenie: "Oczekujemy precyzyjnej informacji o czasie wznowienia dostaw gazu ziemnego dla krajów Unii Europejskiej. Nasi obserwatorzy sprawdzą, kiedy znów zacznie on płynąć".

Nerwowości całej sytuacji dodawał fakt, że prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko też wczoraj przedstawił alternatywne pomysły rozwiązania kryzysu gazowego wobec porozumienia zaakceptowanego ustnie przez premier Julię Tymoszenko.

Bogdan Sokołowski, przedstawiciel prezydenta Ukrainy ds. bezpieczeństwa energetycznego, domagał się przyjęcia przez obie strony symetrycznych upustów jednocześnie na ceny dostarczanego gazu i tego w tranzycie, przesyłanego dalej do krajów Europy.

Według administracji Wiktora Juszczenki należy uczciwie ocenić wagę systemu przesyłowego gazu na Ukrainie dla Europy. I już od początku roku 2009 przyjąć w umowach z Rosją ceny nominalne za tranzyt gazu jak w innych krajach.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się