Menu Region

Szef unijnej dyplomacji, Javier Solana zaapelował do...

Szef unijnej dyplomacji, Javier Solana zaapelował do ukraińskich polityków o porozumienie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Prześlij Drukuj
Od kilku miesięcy trwają spory między prezydentem a premierem Ukrainy. Jak informują ukraińskie media, po spotkaniu z Julią Tymoszenko w Brukseli, Javier Solana powiedział, że załagodzenie sporów powinno przynieść pozytywne rezultaty.
"Chcielibyśmy widzieć stabilną polityczną sytuację, aby życie polityczne na Ukrainie uspokoiło się" - powiedział szef unijnej dyplomacji.

Według nieoficjalnych informacji austriackiej gazety "Die Presse", apelował o to także sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer, który na początku tygodnia odwiedził Kijów. Dziennik twierdzi, że porozumienie prezydenta i premier jest warunkiem otrzymania w grudniu przez Ukrainę zaproszenia do planu działania na rzecz członkostwa w NATO.


Od objęcia stanowiska, w grudniu zeszłego roku, Julia Tymoszenko i działalność jej rządu stały się obiektem krytyki ze strony Wiktora Juszczenki. Często, zdaniem komentatorów, wynika ona z konkurencji przed wyborami prezydenckimi w 2010 roku.

Spory przeniosły się także do Rady Najwyższej, gdzie po odejściu dwóch deputowanych zbliżonych do sekretariatu prezydenta, koalicja bloków Julii Tymoszenko i Naszej Ukrainy - Ludowej Samoobrony straciła większość.

Od tego czasu toczą się debaty, czy nie należy powołać nowego sojuszu składającego się z proprezydenckiej Naszej Ukrainy i Partii Regionów albo ogłosić kolejne przedterminowe wybory. Poprzednie, także wcześniejsze, odbyły się we wrześniu ubiegłego roku.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się