Menu Region

Gdy zdradziłeś?

Gdy zdradziłeś?

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Ryszard Smoliński

Prześlij Drukuj
Zdrada ukochanego partnera to bardzo bolesne przeżycie. Szczególnie wtedy, gdy związek jest zgodny, udany, a małżonkowie bezgranicznie sobie ufają i nic nie wskazuje na możliwość występku.
Wtedy najtrudniej wybaczyć, zapomnieć i żyć jak dawniej. Każdą myśl, która nasuwa się osobie zdradzonej, przenika pytanie: dlaczego oszukał, czemu to zrobił, dlaczego tak mnie zranił? Jej codzienne życie zatruwają wyobrażenia o szczegółach zdrady.

Dominuje wielki smutek i żal. Nie można przytulić się do wiarołomcy. Jak go teraz kochać i być z nim znów blisko? Małżeńska sypialnia zamiast łączyć, coraz bardziej dzieli. Zdrada pozostawia ranę, która goi się wolno i boleśnie.

Z czasem powstaje - przypominająca o występku i komplikująca małżeńską przyszłość - niewygodna blizna. Świadomość zdrady dokonanej przez ukochanego mężczyznę to wielki stres dla kobiety. Często niezbędna jest pomoc psychologa, a nawet lekarza psychiatry. Nieraz pojawiają się zaburzenia łaknienia, snu, koncentracji.

Kobieta nie jest w stanie normalnie pracować. Dominuje u niej poczucie wielkiej krzywdy, płaczliwość, pojawia się depresja. Życie seksualne nie wygląda już tak jak przed zdradą. Może powstać głęboka niechęć do partnera - i trudno się temu dziwić.

Nie poznano dotąd recepty gwarantującej wierność małżeńską. Okazuje się, że nie tak łatwo dochować ślubnej przysięgi. Życie pełne jest pokus. Badania ankietowe wykazują, że ponad 30 proc. kobiet i blisko 60 proc. mężczyzn podaje, że zdradziło swojego życiowego partnera. Sądzę, że nie wszyscy, nawet w anonimowej ankiecie, mają odwagę się przyznać.

Pewnie zdrad jest dużo więcej. Dlaczego bliscy sobie ludzie, którzy ślubowali sobie wierność, ranią się tak boleśnie? Bo miłość nie trwa wiecznie. To proces uczuciowy zmieniający się w czasie, zwykle słabnący. Siła erotycznych emocji, która wiąże się ściśle z potrzebą seksualną, także podlega wielu złożonym wpływom.

Przemija młodość, a gdy coraz bardziej się starzejemy, zmniejsza się wzajemna atrakcyjność partnerów. Codzienne życie, pełne trosk i konfliktów, raczej oddala, niż zbliża małżonków. Dużo łatwiej zdradzić, gdy związek jest nieudany, a partner nie realizuje obietnic, potrzeb i oczekiwań.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.