Menu Region

Rosja i Ukraina mają dziś podpisać umowę o dostawach gazu

Rosja i Ukraina mają dziś podpisać umowę o dostawach gazu

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Podpisanie porozumienia zakończy trwającą od 1 stycznia ukraińsko-rosyjską "wojnę gazową". Handlowa umowa reguluje ceny gazu dla Ukrainy i ceny za tranzyt surowca przez terytorium Ukrainy.
Umowa przewiduje, że Ukraina będzie płacić rynkowe ceny za błękitne paliwo, ale z 20 procentowym rabatem. W umowie zapisano też, że Rosja będzie płacić niższe ceny za tranzyt gazu. Ale zniżki będą obowiązywać tylko w tym roku. Od 1 stycznia 2010 rozliczenia będą zgodne z zasadami rynkowymi i zgodne z zasadami na jakich Rosja rozlicza się za gaz z całą Europą. Dokument eliminuje też firmę RosUkrEnergo, która pośredniczyła dotychczas w rosyjsko-ukraińskim handlu gazem.

Władimir Putin i Julia Tymoszenko zapewnili, że zaraz po podpisaniu umowy gaz popłynie zarówno na Ukrainę, jak i do Europy. Do odbiorców surowiec dotrze prawdopodobnie jutro. Ukraina będzie potrzebować około 30 godzin, aby przesłać gaz przez swoje terytorium i aby trafił on do europejskich odbiorców.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się