Menu Region

Komisja Europejska: W związku z kryzysem polska gospodarka...

Komisja Europejska: W związku z kryzysem polska gospodarka zwolni

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Z prognoz przedstawionych w Brukseli wynika, że zwiększy się też deficyt budżetowy Polski. Komisja Europejska prognozuje, że "dziura budżetowa" wyniesie w tym roku 3,6 procent PKB. Według unijnych analityków, w ubiegłym roku deficyt był o jeden punkt procentowy niższy.
Jeżeli przewidywania Komisji się potwierdzą, Polska przestanie spełniać jeden z głównych kryteriów wymaganych do przyjęcia wspólnej europejskiej waluty. Zgodnie z nim, deficyt budżetowy kraju wstępującego do Strefy Euro nie może przekraczać 3 procent PKB.

Z prognoz przedstawionych przez Komisję Europejską wynika też, że wzrost gospodarczy Polski wyniesie 2 procent PKB podczas gdy w ubiegłym roku wyniósł on 5 procent. W Polsce osłabi się bowiem popyt wewnętrzny, ograniczony zostanie eksport i spadną inwestycje. Lekkie ożywienie i poprawa mają przyjść dopiero w przyszłym roku.

Prognozy gospodarcze Brukseli mówią też o pogarszającej się sytuacji na rynku pracy. Unijni analitycy przewidują, że bezrobocie przekroczy 8 procent, natomiast w przyszłym roku wzrośnie do 9,6 procent, choć i tak będzie to poniżej średniej unijnej.

Z powodu kryzysu wskaźniki gospodarcze dla wszystkich państw Unii są gorsze niż prognozowano jeszcze kilka miesięcy temu. Recesja obejmie gospodarki dużych państw Strefy Euro, a ewentualne ożywienie i stopniowe wychodzenie z recesji prognozowane jest na przyszły rok.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się