Menu Region

Pomysł PO może zablokować lustrację

Pomysł PO może zablokować lustrację

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Mariusz Staniszewski

Prześlij Drukuj
Choć przez media przetacza się dyskusja o nowym projekcie ustawy lustracyjnej autorstwa PO, politycy tej partii jeszcze go nie znają.
- Nie ma żadnego projektu, nie ma więc o czym dyskutować - denerwuje się poseł PO Andrzej Czuma.

- To, co "Gazeta Wyborcza" nazywa projektem ustawy, w rzeczywistości jest tylko zbiorem założeń do dyskusji w PO na temat przyszłego projektu - tłumaczy poseł Sebastian Karpiniuk, który w klubie parlamentarnym Platformy jest odpowiedzialny za tworzenie nowej ustawy lustracyjnej.

Z tego "zbioru założeń" wynika, że w przyszłości każdy będzie mógł zajrzeć do każdej teczki. Ma także zniknąć pion śledczy IPN, ponieważ teczki wszystkich osób publicznych mają się znaleźć w internecie. Ukryte mają być tylko tzw. informacje wrażliwe, czyli dotyczące majątku, życia seksualnego, religii czy rasy.

- Jeśli rzeczywiście taki zapis znajdzie się w nowej ustawie, będzie oznaczał faktyczne zablokowanie lub rozciągnięcie lustracji na wiele lat - mówi dr Antoni Dudek, historyk IPN.
Jego zdaniem opublikowanie w internecie wszystkich dokumentów dotyczących 42 tysięcy osób, to praca na wiele lat.

Wszystkie dokumenty trzeba zeskanować, wymazać ewentualne dane wrażliwe, przygotować do publikacji w internecie, zamieścić na stronie IPN. Aby to sprawnie przeprowadzić, Instytut musiałby otrzymać pieniądze na dodatkowe etaty lub zawiesić zupełnie działalność naukową. - Na większe pieniądze nie mamy raczej co liczyć, więc będzie nam groził paraliż - dodaje Antoni Dudek.

Sebastian Karpiniuk odpowiada, że publikacja teczek osób publicznych w internecie jest dla PO kluczowa. - Najuczciwiej będzie, jeżeli możliwość zajrzenia do tych dokumentów będzie miał każdy. Koszty nie będą tu dla nas ograniczeniem, bo jawność życia publicznego jest tu wartością nadrzędną - mówi zdecydowanie.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się