Menu Region

Lustracja na nowo, ale po co?

Lustracja na nowo, ale po co?

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Janina Paradowska, publicystka

10Komentarzy Prześlij Drukuj
Platforma zaczyna się wywiązywać ze swoich przedwyborczych obietnic, nawet tych, o które niezbyt się dopominano.
Do emerytur pomostowych dorzuciła ustawę o obniżce emerytur funkcjonariuszy byłej SB, z której wyszedł nieporadny bubel prawny, trudny do obronienia przez Trybunał Konstytucyjny, ale nikt nie powie, że zabierając przywileje różnym grupom, zapomniała o ludziach dawnego systemu.

Alibi więc jest. Teraz bierze się za poprawianie lustracji. Można nawet uznać, że tę sprawę traktuje poważnie, bo już jakiś czas temu dostała rzetelną ocenę obecnie obowiązujących ustaw o IPN i lustracji, z której wniosek był jeden - w prawie obecnym niczego poprawić się porządnie nie da. Trzeba je pisać na nowo.

Na razie znane są założenia projektu, który ma być realizacją hasła powszechnego dostępu do archiwów.
Teczki osób publicznych mają trafić do internetu, aby każdy mógł je sobie poczytać, zaś teczki zwykłych obywateli będą do wglądu dla innych obywateli w oddziałach IPN. Powszechny dostęp do teczek to zwykle zaspokajanie ciekawości, a nie dziejowa sprawiedliwość

Będzie ktoś chciał zlustrować sąsiada, to pójdzie i zlustruje, ale sąsiad będzie musiał być o tym powiadomiony i może nawet wnieść sprostowania do materiałów. PO chce też rozstać się z takim politycznym dziwolągiem jak prokuratorski pion lustracyjny w IPN, który jest dziś archiwistą, oskarżycielem, a bywa i sędzią.

Na dodatek prokuratorzy powoływani są na wniosek prezesa IPN, co jest prawnym kuriozum. Tym bardziej że sprawy lustracyjne skierowano do zwykłych sądów, które nie są do nich przygotowane. Prokurator lustracyjny ma już na wstępie ogromną przewagę, jakiej nie miał w sądzie lustracyjnym nawykłym do krytycznego oglądu akt. Likwidacja tego pionu jest być może najważniejszą proponowaną zmianą.

Jednak pomysł, by każdy obywatel wnioskował na podstawie akt, jest ryzykowny. Doświadczenie pokazało, że sakralizowanie akt SB jako zawierających prawdę objawioną prowadzi w ślepy zaułek.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

10

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Swoj broni swojego..

+6 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Geronimo (gość)  •

Dalczego Pani Paradowska tak boi sie lustracji?
Inne kraje przeszly przez to i nic strasznego sie nie stalo - wrecz przeciwnie: ujawniono kanalie.
Czyzby wielu jej znajomych mialo cos do stracenia? Czyzby ona miala cos do stracenia? Znowu chodzi o pieniadze? Srebrniki za ktore mozna bylo kupic wiekszosc polskich dziennikarzy i dziennikarek?

A moze Pani Paradowska chce wychowac nastepne pokolenie esbekow i ich agentow? Chce im pokazac i udowodnic bezkarnosc kanalii i bezradnosci ofiar?

Po co sie uczyc historii?
Po co walczyc ze zlem, totalitaryzmem i esbecja?
Po co skoro tylu dziennikarzy broni swojego prawa do wyslugiwania sie za pieniadze kazdemu systemowi i korzystania z pelnej anonimowosci i ochrony.

Takie jest polskie dziennikarstwo wywodzace sie z tradycji PRL. Zamiast zadawac trudne pytania, drazyc, ujawniac. Dziennikarze tacy jak Paradowska wysluguja sie dawnym oprawcom i ich wspolnikom, konformizm saczy sie znowu z komercjalnych mediow.

Pan Palikot powiedzialby by pewno " sprzedajnosc dziennikarska" ale pani Paradowska by szybko skontrowala ze swoja charakterystyczna PRL-owska zblazowana retoryka "ale po co" nazywac rzeczy po imieniu?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Po to żeby młodzież wiedziała:

+7 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Waldek (gość)  •

Niech zobaczą że nie można być bezkarnie "świnią"

odpowiedzi (0)

skomentuj

PO co ścigać SS?

+10 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Tuderek (gość)  •

Przecież oni tylko bronili legalnej III Rzeszy i jej władzy.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ano po to...

+8 / -11

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Józef (gość)  •

...żeby cię droga Jasiu więcej nie oglądać, czytać i słuchać w żadnym medium w Polsce.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Żenada

+5 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Tusek (gość)  •

Pani Paradowska jest żenująca w tym co uprawia. Poza Superstrację nie powinna wychodzić. A może jednak TW?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Babciu Janko.

+5 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mikoo (gość)  •

Jak sama przyznajesz, sama nie wiesz po co jest lustracja. Dlatego znajdź sobie inną robotę, albo idź na emeryturę bo różnych spraw i tak już nie zrozumiesz, a tylko się tak silisz z tymi komentarzami. Poczytaj czasami mądrzejszych od siebie, najlepiej na emeryturze.

odpowiedzi (0)

skomentuj

lustracja

+7 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

georg (gość)  •

ta pani jest na liście Wildsteina a więc wiadomo o co chodzi; troche wstyd że Głos takich zatrudnia ale może wiecie co robicie, redakcjo. Prasa poznańska wiernie przecież komunistom służyła więc niektórzy ze starszego pokolenia redaktorów też sie boją lustracji ; a co nie myliłem się . Czekam na listę kolaborantów z prasy poznańskiej a i z radia i tv też . Będzie komplet z panią JP

odpowiedzi (0)

skomentuj

stara komusza pismaczka

+5 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kika (gość)  •

won z wizji i fonii

odpowiedzi (0)

skomentuj

LUSTRACJA

+6 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gama (gość)  •

Czy nie wystarczy, gdy autorka stęka w TOK FM, czy pisze w POLITYCE? Przecież to co pisze, to pokrętne kombinacje autorytetu moralnego p. red A. Michnika. Tekst autorki kojarzy mi się z dowcipami na temat "myślenia" rabinów .

odpowiedzi (0)

skomentuj

Emerytka PZPR

+9 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

BONIEK (gość)  •

I wy drukując takie felietony TAKICH "uzdolnionych" i "obiektywnych" dziennikarzy(?) dziwicie się, że gazeta się nie sprzedaje? Drodzy Państwo przecież po tym artykule to trzeba komputer zresetować.

odpowiedzi (0)

skomentuj