Menu Region

W Rzeszowie obchodzono Święto Jordanu

W Rzeszowie obchodzono Święto Jordanu

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
W Rzeszowie uroczyście obchodzono prawosławne Święto Jordanu. Zgodnie z kalendarzem juliańskim Święto Objawienia Pańskiego i zarazem Pamiątka Chrztu Pańskiego przypada 19 stycznia, ale w parafii greckokatolickiej w Rzeszowie uroczystości zostały włączone w obchody jubileuszu 655-lecia miasta i dlatego odbyły się dzisiaj.
Liturgii przewodniczył metropolita przemysko-warszawski obrządku greckokatolickiego arcybiskup Jan Martyniak, który podkreślał, że to nie tylko święto chrztu Jezusa, ale też święto życia, odrodzenia i pojednania. Mszę koncelebrowali przedstawiciele Kościołów Wschodnich z miast partnerskich Rzeszowa.

Z kościoła wierni w procesji przeszli nad Wisłok, gdzie duchowni poświęcili wodę z łódek, którymi wypłynęli na środek rzeki. Poświęcenie wody symbolizuje chrzest Chrystusa w rzece Jordan. Wierni zabierają ją do domów, gdyż wierzą w jej uzdrowicielską moc.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się