Menu Region

Rocznicowe smakołyki dla miłośników bigbitowego apostoła

Rocznicowe smakołyki dla miłośników bigbitowego apostoła

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Marek Świrkowicz

Prześlij Drukuj
Piąta rocznica śmierci samotnego samuraja polskiej muzyki, jak nazwał kiedyś Czesława Niemena jego mentor i przyjaciel Franciszek Walicki, to znakomita okazja do muzyczno-literackiej wycieczki śladami twórcy "Snu o Warszawie".
Tym bardziej że podwójne rocznicowe obchody (w lutym artysta skończyłby 70 lat) zaowocowały pokaźną kolekcją smakowitych niemenowskich memorabiliów.

Pierwsze kroki możecie skierować do najbliższej księgarni, aby zaopatrzyć się w wydaną zaledwie dwa dni temu kontrowersyjną książkę Dariusza Michalskiego "Niemen.

Czy go jeszcze pamiętasz?". Na 400 stronach autor kreśli portret cesarza polskiego bigbitu, sypiąc jak z rękawa zakulisowymi anegdo-tkami i mało znanymi detalami z biografii mistrza.

Dowiemy się m.in. kiedy i z jakiej okazji Niemen śpiewał wiersze Majakowskiego albo dlaczego jeden z jego telewizyjnych występów został skasowany natychmiast po emisji. Całość ubarwiają soczyste wypowiedzi zarówno samego artysty, jak i jego przyjaciół, współpracowników, a nawet wrogów.

Michalskiemu udało się namówić do zwierzeń m.in. Andrzeja Wajdę, Michała Urbaniaka i prof. Mieczysławę Buczkównę, która wytoczyła przeciw pieśniarzowi ciężką artylerię za śpiewanie Norwida.

Nie zapomnijcie też zahaczyć po drodze o sklep muzyczny, gdzie znajdziecie specjalny dwupłytowy album "Miło wspominać - Czesław Niemen o sobie".

To blisko trzygodzinna muzyczna autobiografia artysty, w której jego nieśmiertelne hity przeplatają się z archiwalnymi fragmentami wywiadów i wypowiedzi. Trudno o lepsze preludium do kolejnej porcji dźwiękowych frykasów, jakimi już w lutym uraczy nas Polskie Radio, wydając dwa legendarne koncerty Niemena z festiwalu Jazz Jamboree.

Wyposażeni w odpowiednią lekturę, zestaw płyt i przenośny radioodbiornik (radiowa Jedynka serwuje dzisiaj słuchaczom "dzień z Niemenem") możecie już spokojnie ruszać w Polskę w poszukiwaniu rocznicowych imprez ku czci nieodżałowanego brodacza w kapeluszu.

A takie odbędą się m.in. w Koninie (koncert niemenowskich songów w wykonaniu ekstrubadura Piotra Kuźniaka) i Kaliszu (spektakl "Niemen - rzeka wspomnień" w reż. Marcina Kołaczkowskiego). Weekend z Niemenem najlepiej zakończyć jutro w kościele Franciszkanów w Brodnicy, gdzie zostanie odprawiona specjalna multimedialna msza za duszę artysty.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się