Menu Region

Wojna o gaz pogrąża ukraińsko-polski projekt

Wojna o gaz pogrąża ukraińsko-polski projekt

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Jakub Mielnik

3Komentarze Prześlij Drukuj
Jeden ze sztandarowych projektów, który miał umożliwić dywersyfikację dostaw surowców energetycznych do Polski, pada w ogniu konfliktu gazowego Rosji z Ukrainą.
Mowa o projekcie przedłużenia istniejącego ukraińskiego rurociągu Odessa - Brody, który miałby połączyć Polskę i odbiorców z Europy Zachodniej ze złożami znad Morza Kaspijskiego. Obecnie ukraińską rurą płynie ropa naftowa, ale szlak ten można by wykorzystać także do transportu gazu.

Inwestycja, która była do niedawna stałym elementem rozmów przedstawicieli władz polskich z Ukraińcami, utknęła w martwym punkcie. Za kilka dni Kijów ma przedstawić raport na temat rentowności projektu, w który poza Polską i Ukrainą wstępnie zaangażowały się także Gruzja i Azerbejdżan.

Mimo to program wizyty polskiego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, który od wczoraj podróżuje po Ukrainie, nie przewiduje rozmów na temat rurociągu Odessa - Brody. Projekt wypadł także z rządowych planów zapewnienia Polsce niezależności od dostaw surowców energetycznych z Rosji.

Z przedstawionych przez premiera Donalda Tuska założeń wynika, że priorytetem jest budowa elektrowni atomowych i gazoportu. Wszelkie inne projekty, w tym Odessa - Brody, mają mieć drugorzędne znaczenie. Wyrok na to przedsięwzięcie zapadł już kilka miesięcy temu.

W listopadzie ubiegłego roku wicepremier Waldemar Pawlak wycofał wsparcie Ministerstwa Gospodarki dla organizowanego przez Kancelarię Prezydenta RP szczytu energetycznego w Baku. Czwarte z kolei spotkanie krajów zainteresowanych udziałem w stworzonej dla potrzeb inwestycji spółce Sarmatia zakończyło się jednak fiaskiem.

Zjazdowi z udziałem przywódców Polski, Ukrainy, krajów Kaukazu i republik bałtyckich miała towarzyszyć prezentacja możliwości inwestycyjnych polskiego biznesu, ale z powodu braku wsparcia rządowego impreza nie odbyła się.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

3

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

tow. moderatorze

+7 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

WERT (gość)  •

jesteś podłym Ubekiem!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Rosja to tylko pretekst.

+6 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Azja (gość)  •

Nasz naczelny Lokaj Radzio już dawno torpedował ten projekt. Więc o czym tu mówić.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Z Ukrainą nie ma co wchodzić w żadną współpracę - ani rura, ani EURO 2012. Byli mordercami, teraz są

+6 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Horpyna (gość)  •

Od takich należy trzymać się z daleka i jeszcze granicę zamknąć.

odpowiedzi (0)

skomentuj