Menu Region

Obama: Zaciśniemy pętlę wokół bin Ladena

Obama: Zaciśniemy pętlę wokół bin Ladena

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Tom Baldwin "The Times"

Prześlij Drukuj
W wywiadzie dla CBS Barack Obama dał do zrozumienia, że wyeliminowanie Osamy bin Ladena nie jest już najważniejszym celem USA. - Oczywiście wolałbym, żeby bin Laden został pojmany lub zabity.
Jeśli jednak na tyle zaciśniemy pętlę, że siedząc w jakiejś jaskini, nie będzie nawet w stanie porozumiewać się ze swoimi ludźmi, wówczas spełnimy zadanie ochrony Ameryki - przekonywał prezydent elekt.

Oznacza to złagodzenie twardej polityki prowadzonej przez administrację prezydenta Busha od czasu zamachów 11 września 2001 r. Nowa filozofia Obamy stoi też w sprzeczności z tym, co jako kandydat na prezydenta głosił podczas kampanii wyborczej.


7 października podczas debaty prezydenckiej czarnoskóry polityk obiecywał: "Zabijemy bin Ladena, zmiażdżymy Al-Kaidę. To nasz największy narodowy priorytet w dziedzinie bezpieczeństwa".

Teraz prezydent elekt posługuje się znacznie mniej agresywnym językiem, twierdząc, że priorytetem numer jeden jest ochrona kraju przed kolejnymi atakami. - Powinniśmy tak osłabić infrastrukturę bin Ladena, aby został do tego stopnia przyciśnięty, że - żywy czy martwy - i tak nie będzie w stanie funkcjonować. Jestem przekonany, że możemy zmusić ich do ucieczki i uniemożliwić szkolenie terrorystów do ataku na naszą ojczyznę - mówił Obama.

W środę ukazała się taśma z głosem należącym ponoć do bin Ladena. Przywódca terrorystów szydzi z Busha, że pozostawił swemu następcy "trudne dziedzictwo", zmuszając go do wyboru pomiędzy militarną porażką a utonięciem w kryzysie gospodarczym.

Spytany o to nagranie Obama potwierdził, że głównym celem jego polityki bezpieczeństwa będzie Afganistan i teren przy granicy z Pakistanem. - Po ataku na Irak na jakiś czas odwróciliśmy wzrok od tego regionu. Musimy wywierać na nich jak największy nacisk, o czym rozmawiałem już ze swoim zespołem ds. bezpieczeństwa narodowego - uspokajał prezydent.

Zdaniem Białego Domu ostatni materiał propagandowy Al-Kaidy dowodzi jedynie izolacji bin Ladena. Nagranie, będące wezwaniem do świętej wojny przeciwko Izraelowi, zostało wyemitowane na tle zdjęcia bin Ladena i meczetu Al-Aksa w Jerozolimie, jednego z najświętszych miast islamu.
Tłum. Grzegorz Gutkowski

Przeprowadzki prezydenta elekta

Barack Obama z rodziną mieszka w Waszyngtonie od 5 stycznia. Ponieważ rezydencja Blair House, gdzie zazwyczaj prezydent elekt oczekuje na zaprzysiężenie, była zajęta, Obama z rodziną spędził 10 dni w luksusowym hotelu Hay-Adams. W Blair House mieszkał do wczoraj. 22 stycznia wprowadzi się na 4 lata do Białego Domu.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się