Menu Region

Fundusz inwestycyjny przeprasza

Fundusz inwestycyjny przeprasza

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Henryk Sadowski

1Komentarz Prześlij Drukuj
Ubiegły rok był fatalny dla funduszy inwestycyjnych. Wiele z nich przyniosło straty sięgające nawet 60 proc. Przemilczały ten fakt wszystkie oprócz Opery FIZ. Jej prezes Maciej Kwiatkowski rozesłał niedawno listy do inwestorów.
Nazywa w nich siebie i swoich ludzi baranami i przeprasza, że stracił większość powierzonych mu pieniędzy. Jednak już wczoraj w całostronicowych reklamach w prasie zachęca inwestorów do funduszu.

Wśród blisko 600 klientów Opery są nawet tacy, którzy zainwestowali ponad milion złotych. Dziś jednostki uczestnictwa w ich posiadaniu są warte średnio o połowę mniej.

Czy list do klientów z przeprosinami to dobry pomysł?
- Biorąc pod uwagę dotychczasowe standardy na polskim rynku, takie zachowanie należy oceniać pozytywnie. W liście prezesa nie ma marketingowego bełkotu, tylko wyłożona kawa na ławę - uważa Bernard Waszczyk, analityk Open Finance.

Jego zdaniem dzięki nietypowemu listowi Opera zyska na rozgłosie. Ale niekoniecznie pomoże to zyskać nowych klientów. W tym roku ze względu na światowy kryzys finansowy i spadki na giełdach wszystkim TFI trudno będzie o inwestorów.

Z opublikowanego przez spółkę Analizy Online podsumowania wynika, że ubiegły rok przyniósł znaczne spadki aktywów funduszy. Ich wartość stopniała o ponad 60 mld zł. To suma zarówno spadków wartości jednostek, jak i wycofywanych w popłochu pieniędzy.

Jak wynika z szacunków firmy Analizy Online w ubiegłym roku Polacy wycofali z TFI prawie 30 mld zł oszczędności, podczas gdy jeszcze w 2007 roku saldo wpłat i umorzeń było dodatnie i sięgnęło 30 mld zł. Wyniki funduszy w ubiegłym roku byłyby jeszcze gorsze, gdyby nie grudniowe odbicie na giełdzie. Wprawdzie było one nieznaczne, ale przyniosło uspokojenie po październikowych i listopadowych potężnych spadkach.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Tak się wali

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

fat (gość)  •

piramida. To taka inna wersja defraudacji. tylko bezkarnej

odpowiedzi (0)

skomentuj