Menu Region

Są postępy w sprawie samolotu dla najważniejszych osób w...

Są postępy w sprawie samolotu dla najważniejszych osób w państwie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Minister obrony narodowej Bogdan Klich poinformował, że w tej sprawie osiągnięto wspólne stanowisko co do tego, jakie powinny być parametry takiego samolotu. Chodzi miedzy innymi o zasięg maszyny.
Jak podkreślił minister Klich wszyscy uczestnicy spotkania byli zgodni, że powinno się kupić 4 samoloty z możliwością dokupienia kolejnych maszyn. Nowe samoloty mają być średniej wielkości o zasięgu transatlantyckim.

Spotkanie dotyczące zakupu samolotów dla VIP-ów odbyło się tydzień temu w MON. O nowych maszynach dyskutowali z wiceministrem obrony odpowiedzialnym za modernizację armii przedstawiciele czterech najważniejszych kancelarii w kraju: z kancelarii prezydenta, premiera, marszałka Sejmu i Senatu.

Jak poinformował szef MON wszyscy zebrani zgodzili się, że maszyny powinny być kupione w procedurze uproszczonej, bez długotrwałego przetargu. Minister Bogdan Klich zaznaczył jednocześnie, że poinformowano wszystkich uczestników spotkania, iż w ministerstwie na ten cel nie ma w tegorocznym budżecie pieniędzy. Oznacza to, że samoloty muszą być zakupione z innego źródła.
O zakupie samolotu dla najważniejszych osób w państwie mówi się od wielu lat. Pierwszą próbę rozpisania przetargu podjęto za czasów rządów SLD. Przetarg został jednak unieważniony. Potem kolejne ekipy podejmowały ten temat, ale jak do tej pory bezskutecznie.

Temat samolotów dla VIP-ów powrócił w ubiegłym roku, kiedy to maszyna wioząca prezydenta w podróż na Daleki Wschód, zamarzła w Mongolii. Lech Kaczyński czekał z wylotem wiele godzin.
Obecnie ważni politycy latają samolotem TU-154. 36. Pułk Specjalny z Warszawy ma dwie takie maszyny. Do tego wysłużone Jak-40. Wszystkie te samoloty mają ponad 20 lat i wymagają częstych przeglądów.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się