Menu Region

Czechy przepraszają m.in. Bułgarię za kontrowersyjną wystawę

Czechy przepraszają m.in. Bułgarię za kontrowersyjną wystawę

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Czechy, kierujące pracami Wspólnoty, przepraszają Bułgarię i te kraje, które poczuły się urażone kontrowersyjną wystawą w Brukseli. Słowo "przepraszam" wypowiada też autor wystawy Dawid Czerny.
Chodzi o trójwymiarową instalację w budynku Unijnej Rady, która miała wyśmiewać i burzyć stereotypy. Wywołała jednak burzliwą debatę i protesty.

Najbardziej poczuła się urażona Bułgaria, która została przedstawiona jak jednak wielka turecka toaleta. Czeski rząd zapewnia, że ekspozycja zostanie usunięta, jeśli poprosi o to rząd w Sofii. Polska to kraj, w którym zakonnicy wznoszą gejowską flagę. Mapa Niemiec pokryta jest siecią autostrad, które układają się w swastykę.

Francja to miejsce ciągłych strajków, a Włochy to kraj piłkarzy, tyle że po uruchomieniu instalacji Włosi wykonują z piłkami nieprzyzwoite ruchy. Z kolei Słowacja została przedstawiona jak kiełbasa, opakowana wstążką w kolorach węgierskiej flagi. Czeski wicepremier do spraw europejskich Alexandr Vondra zapewniał, że to nie jest czeska wizja Europy, a jedynie sztuka.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się