Menu Region

Samochodów sprowadzamy dużo i starych

Samochodów sprowadzamy dużo i starych

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

MP

Prześlij Drukuj
W Polsce nie maleje zainteresowanie używanymi samochodami osobowymi. Po raz drugi w tym roku sprowadziliśmy ponad 100 tys. aut z drugiej ręki. Nadal większość stanowią pojazdy mające ponad 10 lat.
W maju trafiły do nas 102 300 samochody używane. To o 4,5 proc. mniej niż kwietniu, ale o 17,4 proc. więcej niż przed rokiem. W ciągu pięciu miesięcy sprowadzono już ponad 457 tys. aut używanych, co oznacza 19,4 proc. wzrost w porównaniu z analogicznym okresem 2007 r. Rekord w wysokości 1 mln pojazdów na koniec roku wydaje się coraz bardziej prawdopodobny.

Wysoki import to m.in. efekt sporego zainteresowania samochodami ze Stanów Zjednoczonych. Ze względu na niski kurs dolara ich ceny są atrakcyjne. I chociaż według oficjalnych danych Ministerstwa Finansów auta z USA stanowią niewielki procent w gronie wszystkich przywiezionych pojazdów, to w rzeczywistości może ich być więcej.

Część samochodów zza oceanu trafia do Polski z Niemiec (wyładowywane są w porcie w Hamburgu), gdzie są odprawiane, i w statystykach widnieją jako sprowadzone z UE.

Wśród przywożonych używanych najwięcej jest samochodów mających ponad 10 lat. Stanowią one 46,1 proc. wszystkich aut. Pojazdów w wieku od 4 do 10 lat jest 42,2 proc., a najmłodszych (do 4 lat) - 10,7 proc. (wiek 0,9 proc. jest nieustalony). Struktura wiekowa zmienia się jednak na korzyść. Jeszcze rok temu samochody ponad 10-letnie stanowiły 51,4 proc.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się